TOP 09 do boje o křeslo pražského primátora vysílá Zdeňka Tůmu - komentář Ladislava Mrklase

15. července 2010
15 Červ
www.rozhlas.cz
14.07.2010

Politolog a prorektor vysoké školy CEVRO Institut Ladislav Mrklas komentoval pro Český rozhlas 1 - Radiožurnál nominaci TOP 09 na pražského primátora. Přečtěte si přepis rozhovoru.


Moderátor (Veronika Sedláčková):
TOP 09 vynesla trumf. Do boje o křeslo pražského primátora vysílá bývalého guvernéra České národní banky Zdeňka Tůmu. Uznávaný bankéř má podle některých politologů po skandálech současného magistrátu vedeného občanskými demokraty velkou šanci Pražany zaujmout. Mohl by prý zafungovat podobný efekt, který pomohl k˙vítězství i šéfovi strany Karlu Schwarzenbergovi. Oba se dlouho vyhýbali politickým stranám a oba jsou finančně tak zabezpečeni, že by politiku nemuseli chápat jako výnosný byznys. Zda jsou tohle ty hlavní důvody, proč si TOP 09 vybrala do podzimních komunálních voleb jako lídra právě Zdeňka Tůmu, se zeptám šéfa pražské stranické buňky Františka Laudáta. Dobrý den.

Host (František Laudát):
Dobrý den.

Moderátor (Veronika Sedláčková):
Pane Laudáte, takže jsou to ty hlavní důvody, proč právě Zdeněk Tůma se bude ve vašich barvách, stranických barvách ucházet o křeslo primátora?

Host (František Laudát):
Tak já bych řekl, že je to jako část nějakého toho spektra důvodů, ale tím hlavním důvodem je, že naše strana vznikla i právě proto, že chceme změnit dnes už asi veřejnosti známé neutěšené poměry v˙hlavním městě. Je to desetina republiky, velice významná, proto jsme hledali takovou osobnost, která celou tu situaci zklidní, dá nějakou vyšší úroveň celému pražskému vedení a podobně. Samozřejmě k˙tomu budeme potřebovat podporu Pražanů. Ale přiznám se, že důvody, že pan Tůma je ekonomicky zabezpečen a tak, to jsme nezvažovali. Řada lidí není ekonomicky zabezpečena a dělá podstatně slušnější politiku, než ty bohatí.

Moderátor (Veronika Sedláčková):
Proč si myslíte, že právě Zdeněk Tůma pomůže vyřešit tu neutěšenou situaci, jak vy říkáte, na pražském magistrátu?

Host (František Laudát):
Praha je prostě o kolektivním rozhodování a my samozřejmě jsme hledali nějakou osobnost, která není tak snadno napadnutelná, těší se nějaké vážnosti, bude mít jaksi svoje slovo, svoji váhu a když jsme tak zvažovali a i přesvědčovali řadu lidí, tak jeden z˙mála, který nám na naši nabídku kývnul, byl pan Tůma, protože ono to skutečně není jednoduché rozhodnutí a Praha je ve složitější situaci, než veřejnost tuší.

Moderátor (Veronika Sedláčková):
Jak se vám povedlo Zdeňka Tůmu přesvědčit?

Host (František Laudát):
Důvěrnosti toho vyjednávání vám nebudu říkat, protože nebylo to jednoduché, rozhodně už jsem viděl nějaké komentáře, zda jeho předčasný odchod z˙České národní banky nesouvisel s˙tím, to musím říci, že v˙žádném případě a pan Tůma se na začátku k˙té nabídce stavěl odmítavě, pak to zvažoval, velice široce si vyhradil nějaký čas na projednávání se svojí rodinou, se svými dětmi a manželkou, takže prosím, to rozhodnutí, definitivní kývnutí bylo ke konci minulého týdne. Ale ty důvěrné detaily vám samozřejmě říkat nebudu, to je prostě osobní věcí vyjednávačů a nás, kteří jsme u toho nějakým způsobem figurovali.

Moderátor (Veronika Sedláčková):
Rozumím tomu. Řekněte mi, prosím, můžete prozradit některá ze jmen? Vy jste řekl, že jste přesvědčovali víc lidí, aby se ujali, aby šli do toho boje o šéfa pražského magistrátu. Můžete prozradit některá jména?

Host (František Laudát):
Helejte, to v˙žádném případě neřeknu. Jednak bych snížil jejich váhu. My jsme je oslovovali, ten proces probíhal intenzivně už od února letošního roku, kdy jsme si řekli, že skutečně, takže ještě daleko před parlamentními volbami a mě s˙tím, že pan Tůma kývnul, vlastně spadnul obrovský kámen ze srdce, protože my jsme i ten tým, který tam posíláme s˙panem Tůmou na čele kandidátky pražské, sestavovali i s˙ohledem na to, že jsem doufal, že prostě se nám podaří pana Tůmu přesvědčit a nebudu v˙žádném případě sdělovat ta jména. Veřejnosti jsou velice známá ta jména, ale bohužel to po mě nechtějte, to by je dehonestovalo a oni mají právo na anonymitu a mají právo takovéto nabídky odmítat.

Moderátor (Veronika Sedláčková):
Vysvětluje předseda pražské organizace TOP 09 František Laudát. Děkuji, na shledanou.

Host (František Laudát):
Děkuji, na shledanou.

Moderátor (Veronika Sedláčková):
A ve vysílání vítám politologa Ladislava Mrklase z˙Vysoké školy CEVRO Institutu. Dobré poledne.

Host (Ladislav Mrklas):
Dobré poledne.

Moderátor (Veronika Sedláčková):
Pane Mrklasi, jaké šance má podle vás Zdeněk Tůma, že v˙podzimních volbách v˙Praze přivede TOP 09 k˙vítězství a že se on sám stane pražským primátorem?

Host (Ladislav Mrklas):
Tak já myslím, že ta šance je poměrně solidní, TOP 09 udělala výborný výsledek ve volbách v˙Praze do Poslanecké sněmovny a dá se očekávat, že vzhledem k˙problémům, které ODS v˙Praze má, tak že potvrdí to svoje vítězství nebo aspoň velmi dobrý výsledek i v˙těch podzimních volbách. Což samozřejmě ještě neznamená, že se nutně poté musí kdokoliv z˙TOP 09 stát primátorem. Protože se zase zdá, že v˙tom pražském zastupitelstvu budou minimálně čtyři politické strany s˙určitou silou a to koaliční jednání může dopadnout všelijak.

Moderátor (Veronika Sedláčková):
Pokud se zaměříme na osobnost Zdeňka Tůmy, podle vašeho názoru tento muž může zaujmout Pražany i přesto, že dosud byl známý spíš jako bankéř a ne jako politik, že to v˙uvozovkách není úplně zábavná osobnost?

Host (Ladislav Mrklas):
Tak já myslím, že současná atmosféra české společnosti přeje neokoukaným tvářím a byť Zdeněk Tůma dlouhou dobu působí ve veřejné funkci, tak přece jenom v˙té stranické politice je nováčkem. A tudíž to asi může mu nahrát do karet.

Moderátor (Veronika Sedláčková):
V˙řadách ODS údajně podle informací z˙médií zavládlo zděšení po oznámení nominace bývalého guvernéra centrální banky. Může ODS ještě zvrátit do podzimu podle vás ten negativní trend, který ji provází už od těch květnových voleb, ten sestup v˙dřívější hlavní baště občanských demokratů?

Host (Ladislav Mrklas):
Tak já myslím, že to by znamenalo udělat ještě daleko hlubší řezy do kandidátních listin a zbavit se ještě další skupiny politiků, kteří mají nevalnou pověst a zároveň by to znamenalo najít osobnost lídra, srovnatelnou s˙popularitou nebo pravděpodobnou popularitou Zdeňka Tůmy.

Moderátor (Veronika Sedláčková):
Máte nějaký tip, kdo by to mohl být? Kdo by mohl ODS pomoci? Protože údajně se ozvaly hlasy zevnitř pražské ODS, že jí může pomoct, že ví o Zdeňku Tůmovi a může nasadit vhodného protikandidáta.

Host (Ladislav Mrklas):
Tak to popravdě řečeno nevím, to byste se asi musela zeptat představitelů ODS v˙Praze. Já myslím, že by to musela být osobnost minimálně srovnatelného formátu, jako je Zdeněk Tůma. Nemyslím si, že by to měla být nějaká osobnost z˙oblasti kultury nebo sportu, spíš opravdu nějaká velmi seriozní postava podobného typu prostě, jako je Zdeněk Tůma.

Moderátor (Veronika Sedláčková):
Myslí si politolog Ladislav Mrklas z˙Vysoké školy CEVRO Institutu. Děkuji i za váš čas, na shledanou.

Host (Ladislav Mrklas):
Taky děkuju, na shledanou.

Radiožurnál - Ozvěny dne, 14. července 2010