Petr Sokol: U nás v Somalilandu

15. července 2010
15 Červ
www.reflex.cz
15.07.2010

Když jsem nedávno řekl přátelům, že jedu na volby do Somalilandu, část z nich si myslela, že jde o obdobu populárního Legolandu.

Poslední červnový víkend jsem se vydal jako pozorovatel sledovat somalilandské prezidentské volby. Ty se sice konaly po více než dvouletých odkladech, ale byly přesto dokladem, že to v Somalilandu myslí s demokracií docela vážně. Volební proces měl svá specifika, která ale najdeme v řadě zemí třetího světa. Průhledné volební urny zaručovaly, že v nich před hlasováním nebyly žádné volební lístky. Voliči se do seznamů nepodpisují, protože to mnohdy neumějí, ale otiskují své palce. Navíc volební komisař každému z nich po odvolení namočí malíček do inkoustu, aby nemohl volit znovu. Letos zavedli v Somalilandu občanky a tak podobné manipulace téměř znemožnili. Přesto platil ve volební den zákaz jízdy autem, aby nemohli být voliči přesouvání od místnosti k místnosti a volit vícekrát.
Kandidovat mohou podle ústavy země ve volbách jen tři strany, jež ale v jedněch minulých volbách vybrali sami občané. Negramotným voličům v orientaci pomáhají znaky stran. Takže mohli volit třeba stranu, která si vybrala za znak typické somálské domácí zvíře - kozu. Evropana mohou překvapit i oddělené fronty pro muže a ženy před každou z volebních místností, v nichž lidé dlouhé hodiny a v obrovském horku čekali, až budou moci odvolit. Ovšem uvnitř jsme už jednoznačně poznali, že v Somalilandu nehrají ženy ve společnosti vedlejší roli jako v některých jiných zemích regionu. Ve většině volebních komisí bylo vysoké zastoupení žen a místy zástupkyně něžného pohlaví tvořily i většinu volebních komisařek. Tradice ovšem přesto velí všem ženám (i cizinkám) mít na veřejnosti zahalené vlasy.

OFICIÁLNÍ DROGA

Obyvatelé Somalilandu jako pravověrní muslimové nepijí alkohol a v zemi ho ani na viditelných místech nekoupíte. Ale i tato země má drogu, která ji rozežírá. V Somalilandu totiž vysoké procento mužů holduje pro nás exotickému khatu. Větvičky tohoto keře se do Somalilandu dovážejí zejména z Etiopie a muži po obědě žvýkají jeho zelené lístky, což navozuje pocit "štěstí" a životní energie. Stejně jako u dalších drog ovšem následuje fáze vyčerpání a deziluze.
Žvýkání khatu odvádí mnoho mužů od práce, vyčerpává rodinné rozpočty a přináší další problémy, provázející u nás třeba gamblery. Existují ovšem i vědecké teorie, jež tvrdí, že právě khat vedl k tomu, že Somaliland se stal klidným a relativně stabilním regionem, protože mu během jednání holdují i političtí vůdci země.
Volby byly zorganizovány bez větších nedostatků a o jejich demokratičnosti svědčí i fakt, že v nich vyhrál šéf opoziční strany Kulmiye a veterán boje za samostatnost Somalilandu - Silaniyo. Úřadující prezident se navíc chystá vládu opozici skutečně předat. Vážnější incidenty narušily volby jen na hranici se "zbytkovým" Somálskem, kde somálské milice nabízejí za ukradenou volební urnu až 500 dolarů. My jsme viděli jen několik strkanic při pokusech o předbíhání v dlouhých frontách, i když jednu z nich řešila policie dokonce střelbou do vzduchu.
Na závěr musím vyřídit vzkaz mnoha voličů, kteří nás v místnostech bouřlivě vítali. Kladli nám na srdce, abychom ve svých zemích vyřídili, že volby byly férové a Somaliland by měl být uznán. V obojím měli asi pravdu.

Reflex 28/2010