Parlamentní listy: Výbory: Opozice si stěžuje na pozice, odborníci katastrofu nevidí

12. července 2010
12 Červ
www.parlamentnilisty.cz
12.07.2010
ParlamentníListy.cz srovnaly rozdělení předsednictví výborů v Poslanecké sněmovně oproti minulým funkčním obdobím a zajímaly se o to, zdali současné složení nemůže omezit kontrolní funkci opozice.


Na počty získala opozice oproti minulým volebním obdobím sněmovny předsednictví v mnohem méně výborech.

V minulých sněmovnách měla opozice více předsedů

V současné sněmovně, pokud nepočítáme výbor organizační, jehož složení se odvíjí od vedení sněmovny, má koalice 11 předsedů, zatímco opozice pouze čtyři předsedy. Ve volebním období 2006 - 2010 byl poměr mezi koalicí a opozicí 9 ku 8 a v období 2002 - 2006 8 ku 5.

Opozice si stěžuje na pozice

Rozdělení výborů současné sněmovny se nelíbí opozici. „Rozdělení výborů a popření poměrného zastoupení je skandální," řekl pro ParlamentníListy.cz předseda KSČM Vojtěch Filip.

„Ty poměry nám nevyhovují, ale co se dá dělat. Ale takovej je život. Takovej je život v demokracii, ale s tím se nedá nic dělat," komentoval poslanec ČSSD Vítězslav Jandák. Podle vyjádření místopředsedy poslaneckého klubu ODS Marka Bendy ze středy 7. července měl být poměr mezi ODS a ČSSD původně vyrovnaný, nakonec je však 5 ku 3.

Opozice kontrolní funkci plnit bude

Vyjádření ParlamentnímListům.cz k tématu poskytnuli politolog Jan Bureš z Metropolitní univerzity v Praze a Zbyněk Klíč z konzervativního think-tanku CEVRO, který má blízko pravici. Redakci zajímalo, zdali nemůže být rozdělením předsednických křesel opozice válcována a omezena kontrolní funkce poslanců opozice.

Jan Bureš se nedomnívá, že by byl až takový problém v současném rozdělení výborů, neboť opozice má výbory s mocenskou a kontrolní funkcí jako například výbor pro obranu a bezpečnost, kontrolní výbor a mandátový a imunitní výbor. Třetina členů výboru může navíc zasedání výboru svolat i bez požehnání předsedy.

ODS měla dát ČSSD šéfa sněmovny, míní Bureš

Burešovi vadí, že nejsilnější poslanecký klub nezískal šéfa sněmovny. Podle něj by to prospělo politické kultuře. Zastává princip, že orgány sněmovny by měly odrážet politické rozložení sil v dolní komoře parlamentu.

V Německu jsou ve vedení Bundestagu prý také zastoupeny všechny kluby. „Ze strany ODS to není ani taktické. Po nějaké době se může stát, že nevyzpytatelné Věci veřejné budou chtít z reformních kroků a možná i z vlády vycouvat a ODS bude muset jednat s ČSSD. Takhle si s ní zbytečně zhoršila vztahy," řekl Bureš.

Klíč: Koalice potřebuje prosadit reformy

Podle Zbyňka Klíče nelze křesla a výbory počítat pouze mechanicky a čistě numericky. Jde také o to, o které konkrétní výbory se jedná. Klíč například připomněl, že důležitý hospodářský výbor má ČSSD. Analytik CEVRO souhlasí s Burešem, že je důležité, aby opozice měla k dispozici výbory, které mají co dočinění s obecně kontrolními funkcemi a bezpečnostními a informačními orgány státu. To podle něj opozice má.

„Na druhou stranu koalice potřebuje prosazovat ekonomické reformy, proto má výbory týkající se reforem obsazena ona, aby ji opozice neházela klacky pod nohy," řekl redakci Klíč.

Parlamentní listy, 12. července 2010