Jaromír Vanžura: Závěrečný den Liberálně-konzervativní akademie očima jednoho z absolventů

14. Června 2010 - CEVRO News
14 Čer

Dny jsou sečteny. Nastal den zkoušek. Po mnoha přednáškových blocích nastal čas zúčtování. Co zůstalo v našich hlavách? Jak umíme využít nových znalostí v samostatné práci? Právě 5.6.2010 jsme měli první příležitost zjistit, kam jsme pokročili.

Jako první nás očekával "závěrečný test". Inu - 20 otázek a k nim 20 správných odpovědí. To by nemělo být nic složitého. Vždyť I autoškola je složitější, chtělo by se říci. Ale nenechte se mýlit. Kdo by snad nenavštěvoval předchozí přednášky pravidelně, musel by se dosti zapotit při hledání správného řešení. Během půl hodiny jsme museli dát správné odpovědi na otázky, týkající se Evropské unie, mezinárodních vztahů, volebních systémů, práva, politického marketingu a dalších témat, která jsme v tomto školním roce probírali.

Vlladimír Vanžura při obhajobě závěrečné esejePo přestávce, kterou zkoušející věnovali vyhodnocení našich testů, jsme se již dozvěděli, kdo může pokračovat dále a komu se cesta k diplomu přinejmenším zkomplikuje novými testy někdy v budoucnu. Nu, nebyli jsme na sto procent úspěšní, ale znalosti jsme rozhodně prokázali všichni.

Slavnostní ukončení 7. ročníku Liberálně-konzervativní akademieDále již nic nebránilo, aby většina z nás pokračovala obhajobou eseje. Právě na závěrečné eseji jsme v předchozích týdnech mnozí strávili delší čas a nyní jsme měli před odbornou komisi obhájit její kvality. Zároveň jsme plnili další úkol - předvedení obhajoby jako kvalitní prezentace. Tím jsme prokazovali osvojení pravidel mezilidské komunikace a prezentačních schopností.

Jak jsme následovali jeden za druhým, napětí mezi námi postupně opadalo a po obhajobě poslední eseje jsme se již začali těšit na slavnostní ukončení a večírek.

Předání diplomů bylo opravdu působivé. Naplno jsme si uvědomili, že máme za sebou kus práce. Že řada odborníků a pedagogů nám předala část ze svých znalostí a zkušeností. Že ale také končí řada příležitostí, kdy jsme mohli tyto odborníky potkávat a zpovídat. Že přátelství, která jsme mezi sebou během studia vytvořili teď budou podrobena zkoušce času. Že všem v LKA patří náš dík.

K zakončení dne jsme si užili večírek, společné zpívání, povídání a dobré jídlo i pití.

Nakonec ale stejně došlo na rozloučení. Snad se znovu všichni někdy a nějak setkáme. Díky pedagogové, díky spolužáci!

Jaromír Vanžura