Petr Sokol: Obrazy z volebního Londýna

11. května 2010
11 Kvě
www.reflex.cz
06.05.2010

Možná to byl poslední víkend ve staré, dobré Anglii. Alespoň co se politiky týče. Británie se chystá k přelomovým volbám, kdy se může po desetiletích změnit celá tamní politika.

Pokud jste známky volební kampaně hledali přímo v ulicích, byla britská metropole o prvomájovém víkendu tak trochu nudná. Z českých zemí jsme zvyklí, že se na nás již měsíce před volbami všude z billboardů usmívají desítky tváří politických lídrů. To v Londýně se billboardy hledají těžko. Osobně jsem viděl jeden.

MRAKODRAPY VS. DOMEK

Podobně nevolebně vypadaly i centrály stran. Kdo by čekal bohatou předvolební propagandu na stranických velitelstvích, byl by překvapen. Stranické centrály se daly poznat jen podle toho, že u nich hlídkovaly desítky policistů. Ale i tak sídla trojice hlavních stran vypovídají o svých nájemnících mnohé. Obě (původně) velké strany sídlí v přepychových, moderních výškových budovách. Konzervativci navíc v mrakodrapu, kde dřív sídlili labouristé premiéra Browna, ale pak už na to neměli peníze a odstěhovali se jinam. Štika letošních voleb - liberální demokraté - sídlí v úplně jiném prostředí, které tvoří malý, skoro rodinný domek nedaleko Westminsteru. Jako by i touto odlišností chtěli zdůraznit hlavní poselství svého lídra Nicka Clegga, že jsou jiní než velké strany. Liberální demokraté také byli jako jediní o víkendu "doma", a prodali mi dokonce svůj stranický program. Kdo si ho chce přečíst, zaplatí pět liber. Přečíst si ho určitě nechce majitel domu naproti liberálnímu sídlu, protože do všech oken nalepil demonstrativně modré kartičky "Vote Conservative". Ty rozdávají ve svých barvách všechny strany.

Elektrizace volbami je v Británii však znát v médiích. Noviny i televize přetékají volebním zpravodajstvím, statistikami a návody, jak volit. Dokladem mediální posedlosti volbami budiž fakt, že v novinách najdete třeba i to, že pokud konzervativec Cameron vyhraje, bude teprve třetím premiérem-levákem, nebo voliči které strany mají průměrně nejvyšší

IQ NOVINY PORADÍ

Britskou specialitou se jeví také předvolební doporučení, které velké britské deníky dávají těsně před volbami občanům. Prestižní noviny The Times například o víkendu poprvé od roku 1993 opustily labouristy a podpořily konzervativce, protože jsou pro redaktory zárukou opravdové změny. Levicový The Guardian zase napsal, že kdyby měl hlas, dá ho liberálním demokratům Nicka Clegga, protože ztělesňuje opravdovou změnu. A Daily Mirror dává přednost labouristům, protože uspěli v ekonomické krizi. A prognóza výsledku voleb?
O předvolebním víkendu se začalo projevovat, že Cameron vyhrál u diváků poslední předvolební debatu a konzervativci díky tomu začali zvyšovat náskok před dvojicí vyrovnaných pronásledovatelů. Podle nedělních průzkumů by měli konzervativci v budoucí sněmovně nejvíce křesel, ale na většinu by to ještě nestačilo. Napětí proto zůstane až do čtvrteční noci.

Reflex 18/2010