Start kampaně ve Velké Británii

18. dubna 2010 - Petr Sokol
18 Dub

Ve Velké Británii a v Severním Irsku se musí nejpozději letos v červnu konat parlamentní volby, které rozhodnou o tom, zda se po letech k vládě vrátí konzervativci, nebo jestli se labouristé udrží u moci i ve čtvrtém volebním období za sebou.

Všeobecně se předpokládá, že labouristický premiér Gordon Brown vypíše volby na dřívější květnový termín, přičemž nejčastěji se mluví o šestém májovém dni. Kampaň na ostrovech proto již nabírá na obrátkách. A začíná být, jak je v této zemi zvykem, pořádně ostrá.

Konzervativci nedávno odhalili plán labouristů zavést opatření, kterému pohotově dali nelichotivou nálepku „daň ze smrti“. Labourističtí ekonomové totiž začali zvažovat, že zavedou srážku z dědictví, která by sloužila k financování sociálního systému.

Konzervativci proto vyrukovali s předvolebním plakátem, na němž najdeme hřbitovní náhrobek s nápisem „Otrhat“ a vedle něj text: „Gordon nyní chce 20 tisíc liber, když zemřete.“ Celý výjev doplňuje výzva: „Nevolte pro labouristickou novou daň ze smrti.“ Kampaň nebyla v Británii přijata úplně bez připomínek, ale rozhodně na sebe strhla velkou pozornost. Labouristům nakonec nezbylo než popřít, že něco takového vůbec plánují.

Plamenné diskuze vyvolal také plakát konzervativců s tváří Davida Camerona a heslem „Takhle to už dál nejde. Omezím deficit, nikoli zdravotnický systém.“ Konzervativci jím chtěli upozornit na potřebu šetření v době ekonomické krize a zároveň odmítnout obviňování labouristů, že Cameronova strana chystá v případě převzetí moci redukci veřejného zdravotnictví.

Předmětem diskuzí se ale paradoxně nestal obsah plakátu, ale forma. Premiér Brown totiž kontroval při interpelacích poznámkou, že Cameron si na plakátu nechal upravit tvář. A hned se vyrojily spekulace, že lídr konzervativců si na plakátu nechal zmenšit nos a upravit rty. Jeden škodolibý novinový komentář dodal, že za takové rty by se sice nemusela stydět ani filmová hvězda Keira Knightley, ale že určitě nejsou lídra opozice. A Cameronova reakce? Odpověděl něco ve smyslu, že věří, že jeho tvář nebyla na plakátu upravena, ale že ho samozřejmě sám nevyráběl.

Konzervativci v kampani také poukazují na fakt, že labouristé nejsou žádnou modernizovanou stranou. Dokazují to nedávno odhaleným faktem, že odborová ústředna Unite finančně podporuje Labouristickou stranu. Cameronova strana nejprve přišla s plakátem poukazujícím na odhalené financování, ale ještě přitvrdila, když labouristy podporující odbory Unite vyhlásily stávku v aeroliniích British Airways a Brown na situaci důrazně nereagoval. To už se na billboardech objevil sám Brown v „odborářské“ uniformě. Doprovázel ho text: „Gordon dělá sladké British Airways“ a otázka „Je to kvůli 11 milionům liber od odborů Unite?“

Britskou kampaň budeme samozřejmě sledovat i nadále.

 Plakát konzervativců, o němž se vedly diskuze, zda je Cameronova tvář upravená, nebo ne.
Plakát konzervativců, o němž se vedly diskuze, zda je Cameronova tvář upravená, nebo ne.

Konzervativci tímto ostrým plakátem napadli plány labouristů na „daň ze smrti“.
Konzervativci tímto ostrým plakátem napadli plány labouristů na „daň ze smrti“.


I tento motiv ukazuje tvrdost kampaně na britských ostrovech. Konzervativci zdůrazňují, že labouristé se nezměnili. Stále je ovládají odbory.
I tento motiv ukazuje tvrdost kampaně na britských ostrovech. Konzervativci zdůrazňují, že labouristé se nezměnili. Stále je ovládají odbory.