Problém bytů OKD způsobila sociální demokracie

18. dubna 2010 - Pavel Drobil
18 Dub

Společnost RPG Byty v současné době hospodaří s více než 40 tisíci byty, které získala v privatizaci v roce 2004 společnost Karbon Invest, spolu s rozsáhlým realitním fondem Ostravsko-karvinských dolů (OKD). Nevýhodnou privatizaci OKD přitom realizoval sociálnědemokratický ministr financí Bohuslav Sobotka, který seděl v roce 2004 ve vládě Stanislava Grosse.

Stát tehdy prodal byty absolutně pod cenou (40 tisíc Kč za jeden byt), ačkoliv jejich odhadní cena byla mnohonásobně vyšší. Vláda Stanislava Grosse tehdy na transakci nevypsala ani výběrové řízení, ale schválila prodej svého 46procentního podílu přímo společnosti Karbon Invest, kterou ovládali Viktor Koláček a Petr Otava. Sociální demokraté v roce 2004 fatálně selhali při přípravě smlouvy, která by ochránila práva nájemníků, jsou tak přímými viníky jejich současné špatné situace. Je to, jako když žhář založí požár a pak se ho snaží hasit.

Tehdejší ministr financí Bohuslav Sobotka tak projevil buď svou absolutní neschopnost, nebo jednal v něčím zájmu a měl by se přestat vymlouvat a otevřeně vše vysvětlit.

Na konci loňského roku tak ČSSD ve snaze odvést pozornost protlačila ve sněmovně bezprecedentní usnesení, které tvrdí, že došlo k porušení smluvních závazků ze strany RPG Byty. Po zákonu o zákazu prodeje Letiště Praha jde o další krok socialistů, který narušuje rovnováhu výkonné, soudní a zákonodárné moci. Pouze soud může rozhodnout, zda došlo k porušení smluvních závazků, a přikázat patřičné opatření.

Nezodpovědnost a protimluvy politiků ČSSD k této kauze jsou nejvíce patrné například u současného hejtmana Moravskoslezského kraje Jaroslava Palase.

Ten sice téma týkající se bytů OKD využíval ve své krajské kampani, ale k zodpovědnosti za tehdejší nevýhodné rozhodnutí kabinetu se nepřihlásil. I on přitom seděl ve vládě na pozici ministra zemědělství. Nyní se na tomto tématu přiživuje i lídr kandidátky ČSSD Lubomír Zaorálek, přitom by měl odpovědět na otázku, co udělal jako vrcholný představitel ČSSD, v té době dokonce předseda poslanecké sněmovny, pro to, aby k této problematické situaci vůbec nedošlo.