ODS po nové modré

29. března 2010
29 Bře
www.respekt.cz
29.03.2010

Udělali občanští demokraté odvoláním svého prostořekého předsedy fatální chybu, nebo se naopak vydali na cestu k záchraně? Odpověď je méně jednoznačná, než by se zdálo.

Držkatý na odchodu

Jedna věc na Mirku Topolánkovi, když ve čtvrtek večer oznamoval svůj odchod z kandidátky a výhledově i z čela partaje, hned uhodila do očí. Politik, který v posledních měsících působil unaveně a podrážděně, jako by pookřál. A dokonce vtipkoval na vlastní účet, když o sobě mluvil jako o "Emilu Držkatém".
Jestli si ovšem s jeho odchodem oddechne také celá ODS a zda to případně může vést k růstu preferencí, v nichž občanští demokraté stále nemají na vedoucí sociální demokraty, a tedy k odvrácení zdánlivě nevyhnutelné volební porážky, je otázka.
Na tom, že se personální rošádou uvolnilo měsíce bobtnající napětí a nespokojenost s šéfem partaje, panuje vcelku shoda. "Točili jsme se v začarovaném kruhu, přešlapovali jsme," říká místopředsedkyně poslaneckého klubu Zdeňka Horníková. "Jako bychom nikam nesměřovali." Ovšem jestli může - v historii ODS i dalších tuzemských stran bezprecedentní - výměna volebního tahouna dva měsíce před volbami straně pomoci k lepšímu volebnímu výsledku, tím už si nejsou političtí praktici z ODS ani teoretici tolik jistí.
Většina občanských demokratů na jednu stranu říká, že Topolánek straně v posledních měsících škodil tak, že jeho stažení ze scény musí mít pozitivní dopad. "Může nám to jedině pomoci, protože reakce zejména na jeho poslední výroky byly velmi negativní, chodily mi stovky e-mailů, lidé telefonovali," říká jihomoravský senátor Vlastimil Sehnal. "Vůbec jsem nevěděl, jak to voličům vysvětlit, jak to jde dohromady s tím, co ODS hlásá ve svém programu." Pomoci by měl také fakt, že Topolánka nahradil právě Petr Nečas, v mnoha směrech výrazně odlišný typ politika. "Seriózní, slušný, pracovitý," vypočítává Horníková.
A stejné důvody vedou k podobným názorům některé experty. "Je to čirá spekulace, ale na rozkolísané politické scéně jim to může přinést pozitiva," myslí si Ladislav Mrklas z think tanku CEVRO blízkého konzervativcům. "Nečas je garantem toho nejpozitivnějšího, co je dnes s občanskými demokraty spojováno, a představuje návrat důvěryhodnosti a předvídatelnosti." Na stranu druhou a navzdory drtivé většině, s níž Topolánka k odchodu ve čtvrtek vyzval vrcholný orgán strany - výkonná rada, jsou samozřejmě v ODS lidé, podle nichž tím šance na úspěch ve volbách ještě poklesly.
"Někteří kolegové říkali, že nám Topolánek ubírá pět procent na preferencích, tak nám teď přes noc těch pět procent přibylo, takže zvítězíme," říká ironicky kupříkladu pardubický volební lídr Daniel Petruška. "Strana by se za svým předsedou měla semknout, loajalita je v takové situaci nejdůležitější, proto to není dobré řešení."

A˙co ti druzí?

Navíc vnitřním sporům, které škodí každé straně a jejichž happy end teď ODS ohlašuje, nemusí být konec ani zdaleka.
Jednak není jasné, jak se bude dál řešit současná dvojkolejnost, kdy Nečas sice převzal otěže volebního lídra, Topolánek ale dál zůstává předsedou. Zatímco někteří občanští demokraté tlačí na to, aby odešel co nejrychleji, a dávají mu na to "maximálně hodiny", další chtějí předsedovi ponechat volnou ruku, případně na Topolánka vůbec netlačit, aby odcházel.
"Nemyslím, že by to byl problém, jejich spojené síly by mohly fungovat," říká například Daniel Petruška.
Další riziko pak přináší případné hledání Topolánkova, byť dočasného nástupce. Pokud by totiž předsedu nahradil jeho zástupce - první partajní místopředseda David Vodrážka, "dvojkolejnost" mezi hlavou strany a volebním lídrem by dál trvala.
A doutnajícím tématem jsou rovněž jména politiků ODS, kteří rovněž dělají partaji "špatné jméno" - zejména pražský primátor a dvojka kandidátky ODS v metropoli Pavel Bém. O Bémovi se mluvilo už minulý týden (podle toho, co řekl Petr Nečas Lidovým novinám, chtěl Topolánek Béma "strhnout s sebou") a bude se mluvit znovu v půlce dubna, kdy se část pražské ODS chystá navrhnout vyškrtnutí primátora z kandidátky a změny ve vedení pražské organizace.
Na tom, že by pro ODS pokračování v takovém stylu znamenalo další ránu volebním nadějím, se pak shodují politici i experti. "Lidmi je vždy negativně vnímaná neschopnost se domluvit, protože si pak říkají, že když nejsou schopni politici se domluvit mezi sebou, jak chtějí řídit zemi," říká šéf agentury STEM Jan Hartl.

Respekt 13/2010