Jiří Kozák: Předvolební rozpočet - ostrovní tanec mezi voliči

25. března 2010
25 Bře
jirikozak.blog.idnes.cz

Není nic méně reálnějšího, než rozpočet, který se schvaluje před volbami. Politici spíše než na dobré hospodaření myslí na dobrý obraz před voliči. A chudák rozpočet podle toho také vypadá.

Britský ministr financí Alistair Darling včera předstoupil před své kolegy ve Westminsteru a přes obrazovky a internet před celý národ, aby představil rozpočet na fiskální rok 2010-2011 (rozpočtový rok začíná ve Velké Británii 6. dubna). Je to třináctý rozpočet labouristů od nástupu k moci v roce 1997 a volby za měsíc a půl rozhodnout, zda také nebude na nějakou dobu poslední.

A co se týká labouristických voličů, tak se autoři rozpočtu snažili, aby poslední nebyl. Monsieur Hood by byl jistě potěšen, neboť návrh socialistů je v převážné většině v duchu hesla bohatým brát. V podobě, v jaké byl včera rozpočet představen, za bohaté považuje i britskou střední třídu. Letošní volby tak zřejmě více než kdy jindy od konce šedesátých let bude určovat společenský status. V roce 1966 se rozhodovaly podle svého společenského postavení dvě třetiny všech voličů. V posledních volbách 2005 to bylo o třicet procent méně. Letos se očekává nárůst tohoto čísla.

Darling oznámil, že sazba na výdělky nad 150 tisíc liber bude zvýšena o deset procent na rovných padesát. To se dotkne více jak tří set tisíc Britů. Socialistická vláda také plánuje zrušení slev na daních pro ty, kdo vydělávají více než 100 tisíc liber ročně. Sleva v současné době činí necelých šest a půl tisíce liber a odhaduje se, její zrušení ovlivní dalších zhruba 350 tisíc lidí.

Ani dědické dani se rozpočtové návrhy nevyhnuly. Vláda prodloužila platnost této daně pro majetky vyšší než 325 tisíc liber. V minulosti se tato sazba zvyšovala podle inflace, pro příští čtyři roky by měla zůstat stejná, což se podle odhadů dotkne navíc zhruba 650 tisíc domácností a to hlavně právě ve střední třídě. Konzervativci mají ve svém programu zvýšení limitu pro placení daně na jeden milion liber.

Pomoci mladým lidem by měla změna v dani za koupi nemovitosti. První bydlení bude osvobozeno od daně až do ceny 250 tisíc liber. Do teď byla tato částka poloviční. Výpadek ve výběru daně podle návrhu labouristů opět zaplatí ti bohatší – zvýšena bude daň na nemovitosti dražší než milion liber. Zvýšení limitu pro mladé měli ve svém programu od roku 2007 konzervativci. Ti tedy považují včerejší oznámení socialistického ministra s platností od půlnoci na dnešek za přímý předvolební útok na jejich program.
Vůdce Liberálních demokratů Nick Clegg připomněl, že ani tato aktivita nepomůže lidem, kteří si nemohou dovolit vlastní bydlení například v Londýně. V hlavním městě žije víc jak desetina všech Britů a průměrná cena bytu je tu 313 tisíc liber.

Změny čekají i nepřímé daně, hlavně z alkoholu a benzínu. Nejvýše, o deset procent nad inflaci, se zvedne daň z alkoholického jablečného moštu. O dvě procenta nad inflaci bude navýšena cena piva a vína. Malou útěchou může být, že změny začnou platit až o půlnoci z neděle na pondělí. Pijáci se tak mohou propít víkendem ještě za „lacino“. A měli by si k tomu zapalovat jednu cigaretu o druhou, chtějí-li si zničit plíce cigaretami, které ještě nepostihlo plánované zdražení o jedno procento. Snad pak stihnou vystřízlivět, aby mohli doplnit nádrž svého auta, než se od dubna zvedne o procento daň na pohonné hmoty.

Kromě změn v daních počítá rozpočet pro příští období s vytvořením dvaceti tisíc nových míst na univerzitách, miliardovou investici do průmyslu alternativních zdrojů energie, přesunutí patnácti tisíc úřednických míst mimo Londýn, zvýšení postihů daňových úniků, nebo třeba také daňové prázdniny pro společnosti produkující počítačové hry.

V rozpočtu je plánován deficit ve výši 167 miliard liber, což tvoří rekordně vysokých 11,8 procenta HDP. Celkově počítá socialistická vláda s růstem státní výdajů o 2,2 procenta při odhadu tříprocentního růstu HDP. Ekonomové však takový růst HDP označují za nereálný.

Konzervativní kandidát na premiéra David Cameron se do socialistů opřel, že nepředstavili žádný opravdový plán, jak vyvést zemi ze spirály zadlužování. Naopak, deficit ve výši 167 miliard je větší, než součet deficitů předchozích labouristických rozpočtů. „…mluví o potřebě vzdělání, ale příští rok utratí více na úrocích z dluhu, než na vzdělání našich dětí“, uvedl Cameron ve své parlamentní řeči.

Jak z labouristy představeného rozpočtu, tak ze včerejšího parlamentního vystoupení lídrů konzervativců a liberálů bylo na první pohled patrné, že všichni myslí hlavně na nadcházející volby. Pracovat s rozpočtem bude až vláda vzešlá z nadcházejících voleb. Britům nezbývá než doufat, že předvolební divadlo bude po sestavení vlády nahrazeno zodpovědnou politikou. Britská ekonomika to nutně potřebuje, vždyť ekonomická krize jí zasáhla silněji, než většinu zemí na kontinentu.

Článek byl publikován na blogu iDnes.cz, kde naleznete i další články vývoje v předvolební Británii. Analýzu posledního stavu si můžete přečíst i v komentáři Petra Sokola pro Reflex.