Petr Sokol: Strana v zákrytu ČSSD

11. března 2010
11 Bře
www.reflex.cz
11.03.2010

Na dosud stabilní českou stranickou scénu se letos snaží VLÉTNOUT ŘADA NOVÁČKŮ. Jakou mají šanci uspět ve sněmovních volbách? Bude jim stačit nespokojenost voličů se dvěma hlavními stranami politického spektra pro výraznější úspěch v nadcházejících parlamentních volbách.

VEDLE OSAMOSTATNĚNÉHO PRAVÉHO křídla lidovců v podobě TOP 09 a uskupení bez jasné ideologie - pražské regionální podnikatelské strany Věci veřejné - jdou s ambicemi do voleb také tzv. zemanovci. Strana, která se oficiálně jmenuje Strana práv občanů, má ale zatím ze všech noviců bušících na vrata Poslanecké sněmovny zatím nejnižší šance na úspěch. V pořadí čekatelů na poslanecká křesla se mezi nováčky řadí na třetí pozici za oba uvedené subjekty. Ne úplně povedený (re)start Zemanova fanklubu má několik příčin.

SCHOVÁNÍ ZA ČSSD

S návratem bývalého premiéra do politiky byla původně spojena představa, že Miloš Zeman má předpoklady vytvořit subjekt, jenž by se nacházel na politické scéně mezi sociálními demokraty a komunisty a bral by hlasy z obou stran. Zemanovci si ale cestu, kterou úspěšně používal třeba bývalý německý sociální demokrat Oskar Lafontaine, nevybrali. Místo toho jejich nový subjekt zaniká v konkurenci a v zákrytu s ČSSD. Zemana sice podle některých výzkumů mnoho občanů vidí jako toho, kdo by mohl zemi vyvést z hospodářské krize, ale jen to k překročení klíčové pětiprocentní bariéry nestačí. Zemanovcům dosud zoufale chybí téma, jež by je odlišilo od ČSSD. Chtějí-li mířit na levicového voliče, nemůže jejich programovou ikonu tvořit například jimi propagovaná změna volebního systému. To je pro voliče, kteří vybírají stranu pohledem přes peněženku, příliš subtilní téma. Hledat by měli spíše jednoduché ekonomické téma v populárním balení.
Zemanovci z toho, co už jsme v české politice zažili, nejvíce připomínají Kremličkovy Důchodce za životní jistoty z devadesátých let. Také oni jdou do politiky zleva, atakují zdola hranici pěti procent, snaží se oslovit voliče ČSSD a jejich politici jsou až na nepatrné výjimky v důchodovém věku.
Bývalý premiér k sobě příliš mladých tváří nesehnal a přípravný výbor strany vytvořili jen bývalí ministři jeho menšinové vlády - parta sedmdesátníků. Zbývá tedy opět jen sázka na politickou recyklaci Miloše Zemana jako jediné známé tváře. Pro srovnání: Konkurenční Věci veřejné jsou v tomto ohledu sice také jen stranou jednoho muže, ale zabraly si pro sebe včas prostor na politické scéně - populismus středu. Zemanova strana by proto mohla nevýhodu otočit ve svůj prospěch a zamířit cíleně na nejstarší spoluobčany.

OPĚT JAKO V. K.

Ale i tady má Zeman určitý problém. Pohrobky důchodcovské strany vede bývalá Zemanova poslanecká souputnice Jana Volfová, která ovšem kandiduje společně s Janou Bobošíkovou. A právě Bobošíkové volební strana může Zemanovi "sebrat" hlasy potřebné ke vstupu do Poslanecké sněmovny. To by Zemana opět sblížilo s Václavem Klausem. Právě oni dva v devadesátých letech položili základy pro stabilní "a západoevropskou" stranickou scénu v českých zemích. A nyní ji oba či v prezidentově případě spíše lidé kolem nich začínají vytvářením nových stran bourat. Jenomže jak klausovská "čistá" pravice, tak zemanovská "čistá" levice nejdou do voleb jednotně a s jasným tématem.

Vyšlo v Reflexu 10/2010