Zbyněk Klíč: Proč se ČSSD bojí Ústavu pro totalitu?

05. března 2010
05 Bře
www.mfdnes.cz
05.03.2010

V úterý byl potvrzen ve funkci ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů Jiří Pernes. Je s podivem, jaká kampaň celý proces provázela. Původcem politizace celého problému však nebyl předchozí ředitel Pavel Žáček, kterého někteří obviňovali z vynášení nových informací o svém nástupci, ale místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek svým teatrálním vystoupením na tiskové konferenci.
   Je málo institucí, proti kterým ČSSD tak bojuje. Studium totalit přináší socialistům jen nepříjemnosti. Mohlo by třeba upozornit na podíl ČSSD na únorovém převratu, na ideovou propojenost s komunisty a na přirozenou spolupráce obou stran.
    Proto sociální demokracie ruku v ruce s KSČM přijetí návrhu blokovala a opakovaně zpochybňuje jeho existenci. Zaorálek teď přešel do ofenzívy – ústav politizuje, aby jej definitivně zničil.
    Proč to ale dělá? Bojí se snad ČSSD nestranného hodnocení období komunistické totalitní moci? Nebo zpřístupnění dokumentů, vypovídajících o době nesvobody? Obojí totiž ústav podle zřizovacího zákona dělá! Koho tím ČSSD vůbec brání, když svoji spolupráci s KSČM dlouhodobě bagatelizuje a vyvrací obavy z jejich nedemokratických rysů?
   Důsledky jsou zřejmé – tlustá čára za minulostí, aby náhodou nedošlo ke kompromitujícím odhalením. Tím se ČSSD dostává se do pozice spoluviníka, který kryje spáchané zločiny.

Článek vyšel v MF Dnes, 5. března 2010

Celý článek najdete zde