Zbyněk Klíč: Stávka - majstrštyk socialistů

03. března 2010
03 Bře
www.lidovky.cz
03.03.2010

Odbory o tomto týdnu znovu ukázaly svoji sílu. České veřejnosti pohrozily stávkou a u obou největších stran vyvolaly paniku. Zatímco ODS a TOP 09 zastávají tvrdě protiodborářské stanovisko, ČSSD poklidně vyjednává. Má proč, protože k odborům má blíž, než by se čekalo.
Pondělní stávku měly organizovat dopravní odbory Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS), největší odborové organizace v ČR, v jejímž čele stojí Milan Štěch, senátor ČSSD, který se netají ani svými dalšími politickými ambicemi. Není však jediným, kdo z ČMKOS má k sociálně demokratické straně blízko.
ČSSD velmi ráda jedná s odboráři o své sociální politice. Není divu, místopředseda strany a gestor její sociální politiky Zdeněk Škromach je bývalým odborářem. Pověřil proto místopředsedu odborů Víta Samka, aby za ČSSD jednal v Bezděkově komisi, připravující v roce 2005 důchodovou reformu. Někdejší místopředsedkyně ČMKOS Jana Dvořáková zase v témže roce docházela na jednání stranické komise pro zdravotně sociální péči.
Předsedové odborových svazů politiku rádi dělají, a to nejen jako nezávislí odborníci či reprezentanti svých odvětví. Řada z nich je totiž přímo členy ČSSD. Vedle Milana Štěcha je to předseda odborového svazu pracovníků dřevozpracujícího odvětví, lesního a vodního hospodářství ČR Rudolf Kyncl, který je dokonce místopředsedou Obvodního výkonného výboru ČSSD na Praze 11. Členem ČSSD v Králově Dvoře je zase předseda stavebních odborů Stanislav Antoniv.
Senátní kandidát a hladovkářka Ani další předsedové odborových svazů se politiky neštítí. Blízká jim byla zejména levicová Strana důstojného života Jany Volfové, která je dnes v koalici se Suverenitou Jany Bobošíkové. Předák odborového svazu služeb a dopravy Jaromír Dušek za ni kandidoval v roce 2008 do Senátu, předseda odborářů v kulturních zařízeních Jaroslav Matoušek je pak jejím členem. Někteří odboráři byli dokonce ochotni za svoji myšlenku obětovat život, jako třeba Alena Vondrová, předsedkyně odborů ve státní správě, která spolu s Alenou Gajdůškovou či Petrem Víchou (oba senátoři za ČSSD) držela hladovku proti americkému radaru.
Spolupráce odborů s levicí je rozvinutá i na programové bázi, obě skupiny spolu jednají například o důchodové reformě či situaci v hornictví a ostatně i Jaroslav Pejša, odborový předák železničářů, až do včerejška jednal výhradně se zástupci ČSSD, se kterými vystoupil i na tiskové konferenci.
Hovoří-li tedy odbory i ČSSD, že současné manévry odborářů v dopravě jsou nezávislou aktivitou, nemluví pravdu. Spolupráce odborů se socialisty je velmi úzká a případná stávka v dopravě proto padá i na vrub i politiky ČSSD.

Vyšlo v Lidových novinách, 3.3.2010