Ukrajinské prezidentské volby

25. února 2010 - Petr Sokol
25 Únor

V prvních týdnech tohoto roku proběhly na Ukrajině klíčové prezidentské volby. Toto volební klání se stalo další důležitou křižovatkou ve vývoji této vnitřně velmi rozdělené země.

Z hlediska volební reklamy je pro Ukrajinu typické už pojmenování obou hlavních politických táborů. Na jedné straně stojí „oranžoví“, kteří jsou orientováni na Evropu a Západ a k nimž patří dosavadní premiérka Julija Tymošenková nebo dosluhující prezident Juščenko. Oranžoví mají svou volební základnu na západní Ukrajině a v hlavním městě Kyjevě.

Protistranu v zápase o Ukrajinu tvoří tzv. modří. Ti mají své volební výsledky postavené zejména na voličích, kteří mají za svou mateřštinu ruštinu a žijí na východě země. Modrý politický tábor zastupoval v letošních prezidentských volbách Viktor Janukovyč – bývalý premiér, poražený tzv. oranžové revoluce a nyní lídr „modré“ Strany regionů.

Prezidentská kampaň byla, jak už to z charakteru voleb i ukrajinského stranického systému vyplývá. Už měsíce dopředu se očekávalo, že hlavními soupeři budou Julija Tymošenková za oranžové a Viktor Janukovyč za modré. Díky tomu ukrajinské ulice již v září loňského roku zaplavily billboardy, které neznalému nic neříkaly. Na některých se skvěl nápis „Ona pracuje, ona je Ukrajina“, na druhých nápisy typu „On vyřeší nezaměstnanost“. Tyto reklamní nosiče byly bez podobizny kandidáta i jména. Každému na Ukrajině ale bylo jasné, kdo je „Ona“ a kdo „On“.

Kampaň obou hlavních kandidátů se lišila v základním akcentu. Janukovyč s ústředním heslem „Ukrajina pro lidi“ sázel hlavně na sociální témata. Tymošenková se snažila představovat zejména jako úspěšná premiérka a ta, která může ochránit odkaz oranžové revoluce a Ukrajinu jako takovou.

Ostatní kandidáti zůstali v pozadí. Za zmínku stojí z reklamního hlediska snad jedině kampaň bývalého předsedy ukrajinského parlamentu Arsenije Jacenjuka. Ten se připojil k „bezejmenné“ fázi kampaně a i on před koncem roku oblepil ukrajinská města se sérií billboardů, na nichž nabízel „anonymně“ svůj program, a to hesly tipu „Nová industrializace“ nebo „Moderní armáda“. Až později se tyto billboardy spojily s tváří kandidáta. Jacenjuk se stejně jako další kandidáti pokoušel vymezit proti dvojici „Ona“ a „On“ a například srovnával oba hlavní kandidáty z hlediska korupčnictví. K pojmenování obou soupeřů k tomuto účelu použil jejich podobná počáteční písmena v azbuce, „Ju – Ю“ jako Julija a „Ja – Я“ jako Janukovyč. Ani tento nápad ale ukrajinské voliče příliš neoslovil a volby zůstaly hlavně soubojem dvojice „Ona“ a „On“, přičemž nakonec, i když těsně, vyhrál „On“ – proruský Viktor Janukovyč.

 
Billboard Arsenije Jacenjuka, který byl považován za černého koně voleb, ale nakonec podlehl polarizaci mezi dvěma hlavními tábory.
Billboard Arsenije Jacenjuka, který byl považován za černého koně voleb, ale nakonec podlehl polarizaci mezi dvěma hlavními tábory.


Další billboard A. Jacenjuka, který srovnává Ju(liji) a Ja(nukovyče) v oblasti korupčnictví a aktuální skóre vidí jako 1:1.
Další billboard A. Jacenjuka, který srovnává Ju(liji) a Ja(nukovyče) v oblasti korupčnictví a aktuální skóre vidí jako 1:1.


Pouliční reklama třetího kandidáta z prvního kola Serhyje Tihipka. Prezidentské volby využil jako předstupeň k založení nové politické strany.
Pouliční reklama třetího kandidáta z prvního kola Serhyje Tihipka. Prezidentské volby využil jako předstupeň k založení nové politické strany.


Kampaň před druhým kolem. Tymošenková apeluje „Braňme Ukrajinu“. Pozdější vítěz si vystačí sloganem „Za Janukoviče“.
Kampaň před druhým kolem. Tymošenková apeluje „Braňme Ukrajinu“. Pozdější vítěz si vystačí sloganem „Za Janukoviče“.


„Mír Krymu, blahobyt obyvatelům Krymu“ – speciální heslo V. Janukoviče pro voliče v Autonomní republice Krym. Fungovalo. Janukovič tu hladce vyhrál.
„Mír Krymu, blahobyt obyvatelům Krymu“ – speciální heslo V. Janukoviče pro voliče v Autonomní republice Krym. Fungovalo. Janukovič tu hladce vyhrál.


„Ona pracuje“ – hlavní motiv kampaně premiérky Tymošenkové. Zde ve verzi „Oni zrazují, ona pracuje“.
„Ona pracuje“ – hlavní motiv kampaně premiérky Tymošenkové. Zde ve verzi „Oni zrazují, ona pracuje“.