Prosinec
Předsedou ODS na Vysočině Ivo Strejček
Šéfem vysočinské ODS se stal evropský poslanec a předseda žďárského oblastního sdružení Ivo Strejček. Ve volbách na regionálním sněmu 14. listopadu získal 54 hlasů. V křesle vystřídal někdejšího hejtmana Miloše Vystrčila. Protikandidáta, jímž byl poslanec Vladimír Hink, podpořilo 23 delegátů.
Pražskou ODS dál povede Bém
Primátor Pavel Bém zůstal po regionálním sněmu pražské ODS jejím předsedou, když ho 10. listopadu podpořilo 64 delegátů. Porazil svého prvního náměstka na magistrátu Rudolfa Blažka, který získal 56 hlasů. Blažek byl považován za mírného favorita, nominovalo ho osm oblastních sněmů, Béma pouze pět. Prvním místopředsedou byl zvolen náměstek primátora Pavel Klega. Jedním z místopředsedů se stal i starosta Prahy 5 Milan Jančík, který dostal 100 hlasů, nejvíce ze všech kandidátů. Klegovi dalo hlas 72 delegátů. Dalšími místopředsedy byli zvoleni starosta Prahy 6 Tomáš Chalupa, pražský radní a poslanec Jiří Janeček a starostka Újezdu nad Lesy Andrea Vlásenková.
Blažek, který byl doposud prvním místopředsedou pražské organizace, se odmítl ucházet o funkci ve vedení regionu. Blažek mluvil v kandidátském projevu převážně o pražských problémech, oproti tomu Bém se věnoval celostátní politice a ekonomice. Po volbě novinářům naznačil, že pokud bude na jaře zvolen poslancem, opustí křeslo pražského primátora. Z vedení pražské ODS odešli Blažek a první místopředseda občanských demokratů, starosta Prahy 13 David Vodrážka.
Funkci prvního místopředsedy pražští občanští demokraté zřídili před dvěma lety. Počítalo se s tím, že člověk, který ji bude zastávat, v budoucnu nahradí Béma v čele pražské radnice. Podle některých občanských demokratů mohly nyní Blažkovy šance stát se primátorem klesnout. Další ale upozorňovali na to, že Blažek získal 47procentní podporu pražské ODS. Ve hře je ovšem údajně i starosta Prahy 6 Tomáš Chalupa.
20. kongres ODS
V pražském hotelu Clarion proběhl 21. a 22. listopadu jubilejní 20. kongres ODS. Kongres byl z rozhodnutí Výkonné rady naplánován jako nevolební, protože se konal v polovině mandátu stranického vedení. Přes výzvy několika krajských stranických organizací, aby se na Kongresu hlasovalo o potvrzení mandátu předsedy strany Mirka Topolánka, zůstal Kongres nevolebním a programovým jednáním.
Topolánkovi oponenti totiž neuspěli s žádostí, aby kongres hlasoval o důvěře předsedovi strany. Pro tento návrh se ve veřejném hlasování vyslovilo 142 z 523 delegátů. Neprosadili ani možnost odvolání šéfa strany a místopředsedů a novou volbu vedení. Předtím nepochodili ani s návrhem, aby se mohlo na kongresu hlasovat tajně. Pro tajné hlasování, v němž si zastánci změny vedení slibovali lepší výsledek, hlasovalo 189 z 523 delegátů.
Delegáty z Ústeckého kraje předložený návrh na svolání nového, předčasného kongresu, který by zvolil nové vedení ODS, byl po těchto výsledcích stažen a vůbec se o něm nehlasovalo.
Kongres měl zároveň na programu dovolbu členů Výkonné rady v krajích, v nichž překročil počet členů další tisícovku. To se událo v Praze a v Ústeckém kraji. Zatímco pražský kandidát, radní Milan Richter byl zvolen ve druhém kole, žádný ze dvou kandidátů z Ústeckého kraje, mezi kterými byl i bývalý senátor Alexandr Novák, ani ve druhém kole neuspěl. Nezvolení kandidátů do Výkonné rady z krajů je velmi neobvyklé. Před volbou Kongres většinově rozhodl, že tato volba bude probíhat tajnou volbou.
Kongres rovněž rozhodl o svolání ideové konference na počátku roku 2010 a změnil stanovy směrem k posílení celostátního vedení.
Topolánek označil své možné nástupce
Předseda ODS Mirek Topolánek v médiích krátce po Kongresu ODS prohlásil, že by ho v budoucnu mohl ve funkci nahradit například místopředseda ODS v Moravskoslezském kraji a bývalý náměstek hejtmana Pavel Drobil, předseda brněnské městské organizace ODS Pavel Blažek nebo liberecký místopředseda regionálního sdružení a šéf Pozemkového fondu strany Radim Zika.
Šéf ODS zároveň zdůraznil, že před sebou mají hodně práce, „ti lidé si musí hlasitě říct o své místo na slunci“.