ČSSD se mezi evropskými socialisty ztrácí, upozorňuje politolog

08. prosince 2009
08 Pro
www.mediafax.cz
04.12.2009
 

Politolog a šéfredaktor CEVRO Revue Petr Sokol komentoval pro agenturu Mediafax postavení ČSSD v rámci Strany evropských socialistů (PES) a další okolnosti dvoudenního sjezdu PES v Praze.


ČSSD se mezi evropskými socialisty ztrácí, upozorňuje politolog


Politolog Petr Sokol pro agenturu Mediafax zhodnotil postavení ČSSD ve Straně evropských socialistů, kteří v pondělí a úterý uspořádají v Praze svůj kongres. ČSSD v nadnárodním uskupení nemá významný vliv, tvrdí Sokol.

"České politické strany, včetně ČSSD, se v evropských stranických formacích až na jednu výjimku příliš neprosadily. Čeští sociální demokraté nemají oproti německé SPD nebo britským labouristům zásadní vliv," řekl Sokol.

Podle politologa jsou nadnárodní uskupení pro národní strany důležitá pro prosazování zájmů na evropské úrovni. Jejich fungování ovšem nelze srovnávat s národními stranami, jde stále spíše o formu spolupráce mezi jednotlivými národními stranami. "Instituce EU se stále posilují a vytvářejí tlak na vznik a utváření formací, které by fungovaly jako strany na národní úrovni. Jde ale spíše o spolupráci jednotlivých stran v rámci určitého formálního rámce," vysvětlil Sokol.

Devizou evropských socialistů je podle Sokola především soudržnost. "Pokud bych měl charakterizovat PES jedním slovem, pak to bude jednotnost. Strana je na rozdíl od ostatních evropských subjektů tvořena pouze sociálnědemokratickými formacemi, a je proto ideologicky nejkoherentnější," konstatoval Sokol.

Jedním ze základních bodů, které budou evropští socialisté v Praze diskutovat, je ochrana životního prostředí. Politolog ovšem upozorňuje, že vztah sociálních demokratů k této problematice není jednoznačný. Voliči levice jsou totiž původně především dělníci, pokud by stát začal výrazně uplatňovat opatření pro ochranu životního prostředí, byli by to právě oni, kdo by byl nejvíce postižen z hlediska materiálního. "Jedná se samozřejmě o téma moderní. Některé socialistické strany se navíc pokoušejí posunout více do středu, proto zvolily téma životního prostředí, které jim k tomuto posunu pomáhá," uvedl Sokol.

Strana evropských socialistů sdružuje od roku 1992 středo-levicové strany ze zemí EU a Norska. Kromě ČSSD vystupuje pod praporkem evropských socialistů například rakouská SPÖ, německá SPD, francouzští socialisté (PS) nebo slovenský SMER.

Evropští socialisté tvoří po červnových volbách v Evropském parlamentu druhou nejsilnější frakci pod názvem Skupina progresivní aliance socialistů a demokratů, čítající 161 poslanců. Sedm z těchto europoslanců bylo zvoleno v Česku na kandidátce ČSSD.

Kongres strany je uspořádán vždy jednou za dva roky. Delegáti na něm volí šéfa strany a předsednictvo a rozhodují o dalším směřování skupiny.

PES prosazuje tradiční hodnoty sociálního státu. Hájí sociální jistoty, zaměstnanost, rovnoprávnost sociálních skupin nebo ochranu životního prostředí a udržitelný rozvoj. Hodnotovými pilíři socialistů jsou svoboda, bezpečnost, spravedlnost a solidarita.

Mediafax, 4.12.2009

Původní článek najdete zde.