Rathovo uhranutí komunisty

30. listopadu 2009 - Ivan Langer
30 List

David Rath po čase opět ukázal pravou tvář – s komunisty se mu prý na kraji pracuje dobře, jsou věcní a dodržují dohody. Ač by se podle předvolebních průzkumů měl Jiří Paroubek vyjádřit jinak, nebylo tomu tak – prý o podobné koalici mluví posledních pět let. Zřejmě si znovu věří na volební vítězství, proto opouští jakékoliv zábrany. Rudo-oranžová koalice je tedy znovu na stole.

Kde jsou ty časy, kdy socialisté na billboardech slibovali Stop návratu komunismu a hrdě se hlásili k odbojářům ve vlastní straně. Zvykli jsme si však, že v pojetí Jiřího Paroubka je držení názoru stejně časté jako sníh v říjnové Praze (i když v budoucnu se i toto zřejmě stane pravidlem). V podání socialistů to není poprvé, co podobnou koalici opěvují – vždyť momentálně s nimi vládnou v pěti krajích a všichni si jistě vzpomínáme na parlamentní koalice před volbami 2006 i nyní, které prohlasovávaly návrhy vzdor vládním dohodám a bylo to právě koalice KSČSSD, která zbořila předčasné volby.

Bezskrupulóznost a neúcta ke všem, kdo pomáhali tuto zemi dvacet let budovat z komunistického marasmu, je folklórem Paroubkovy politiky. My musíme nyní najít cesty, jak obnovené vládě socialistů s komunisty z roku 1948 zabránit.

Jeden z návrhů zní – velká koalice. Jeho zastánci tvrdí, že jedině spoluprací s ČSSD zabrání ODS koalici jednotné levice. Říkám nikoliv – bylo to právě velká koalice, která na přelomu desetiletí vyhnala preference komunistů na maximum a podnítila lidi hledat nepolitické alternativy. Dnes existuje nebezpečí podobné, možná ještě horší – spokojenost občanů s politickou situací je minimální a pakt dvou stran s protichůdnými názory by jim další kus důvěry sebral. Řešení pak již nebudou hledat v Impulsech 99 či Cestách změn, ale v lůně Dělnické strany.

Zastávám opačný názor. Proti komunismu nelze bojovat dohodou s jednou ze stran, která s ním dlouhodobě koketuje, ale právě vymezováním se vůči ní. Cílem ODS v nadcházejících obdobích by mělo být nalezení srozumitelných pravicově-hodnotových témat a vytrvalý boj proti komunismu a levici jako takové. Snažit bychom se proto měli o středopravicovou koalici s TOP 09 a KDU–ČSL.