Petr Sokol: S islamisty v zádech - kdo je Geert Wilders?

29. listopadu 2009
29 List
www.reflex.cz
26.11.2009

U příležitosti chystané návštěvy Geerta Wilderse v České republice publikoval politolog CEVRO Institutu Petr Sokol medailonek tohoto politika v týdeníku Reflex.


Předseda liberální Strany svobody, která je jednou z nejpopulárnějších v Nizozemsku, takže o Wildersovi se občas v nadsázce mluví jako o budoucím premiérovi. Syn německého emigranta začínal svou kariéru v liberálně konzervativní Lidové straně pro svobodu a demokracii (VVD), s níž se v roce 2004 rozešel, protože nesouhlasil s podporou vstupu Turecka do EU. Wilders má za sebou klasickou politickou kariéru: zastupitel v Utrechtu, asistent liberálního člena Evropské komise Bolkensteina a nakonec poslanec nizozemského parlamentu.
Před volbami v roce 2006 založil vlastní Stranu svobody, která má devět poslaneckých křesel.
Programem je kritika islámu a omezení imigrace z arabských zemí, podpora přímé demokracie a nízké daně. Za své politické postoje platí krutou daň: islamističtí extremisté na něj vyhlásili, podobně jako na spisovatele Salmana Rushdieho, fatwu. Paradoxně se tak naplnila jeho hlavní politická teze, že islám je netolerantní a násilné náboženství, které ničí evropské pojetí svobody. Výsledkem fatwy jsou tvrdá bezpečnostní opatření - každou noc musí spát na jiném místě a s manželkou se vidí zhruba jednou týdně. Podle oficiálních zpráv nizozemských bezpečnostních složek policie už několikrát odvrátila atentát na jeho osobu.

Vyšlo v týdeníku Reflex 48/2009