Tak nám Paroubek napsal knihu…

26. října 2009 - Ivan Langer
26 Řij

Předseda ČSSD se jal, zřejmě ještě v době, kdy ještě podporoval předčasné volby, sepsat další knihu. Tentokrát to již nebyla čtyřkilová cihla, distribuovaná po tisících do sociálnědemokratických sekretariátů, nýbrž sedmdesátistránkový svazek, volně ke stažení na stránkách ČSSD.

Kniha nese podtitul Jaký opravdu je? Ne že bychom Jiřího Paroubka všichni dostatečně neznali a po svržení vlády, zrušení voleb a otočkách v ekonomickém balíčku nevěděli, že jeho hlavní vlastností je nedržet slovo. I tak je v jeho novém „díle“ hodně „podnětného“.

Tak například na otázku Co si myslíte o Karlu Marxovi? Paroubek odpovídá: „Karel Marx byl mužem brilantního ducha, mimořádného rozhledu a vzdělání a skvělých formulačních schopností. Vytvořil monumentální dílo, které posunulo hranice poznání člověka v ekonomii i v navazujících společenských vědách… Jeho velikost jsem pochopil až v posledních dvaceti letech.“ Proti gustu žádný dišputát, ale Marx stojí u základů komunismu. Že by nezamýšlená předzvěst budoucí oranžovo-rudé koalice?

Předseda ČSSD také, zdá se, konečně prochází sebereflexí. Smysl pro humor by neměl chybět ani politikům. Politici jsou ale trochu „podezřelá společnost“. Nezajímají se vesměs o sport a smysl pro humor jim velmi často chybí. To ano, zvláště po vstupu Jiří Paroubka ztratila česká politika všechny důvody k úsměvům a paradoxně nejvíce na tu změnu doplatil Paroubek, jehož úsměv na rtech byste asi jen těžko hledali.

Cílem Paroubkových odpovědí jsem se stal samozřejmě i já jakožto ovlivňovatel redakční politiky českých deníků a proradný manipulátor veřejného mínění. Zřejmě už jen zosnování útoků 11. září by ze mě udělalo prvotřídního zločince… Nebo když měl vysvětlit, proč zvolil pro svoji stranu oranžovou barvu, taktně pomlčel, že tento časopis ji používá od roku 2003. Kdepak asi šéf ČSSD hledal inspiraci…

Po přečtení knihy má Paroubek vypadat jako chlapík z lidu. Má to však jednu vadu – lidé už Paroubka dostatečně znají. Vědí, že je schopen vládnout s komunisty, co si myslí o mladých lidech i že mění názor podle nálad veřejnosti. Na tom jedna kniha pranic nedokáže změnit. Až se změní poměry, předseda ČSSD zase napíše novou se „správnými“ názory. Tak jako v Orwellově Oceánii…