Petr Sokol: Irsko má Evropu v hrsti

21. září 2009
21 Zář
www.reflex.cz
17.09.2009

Evropu čekají v následujících týdnech dvě důležitá rozhodnutí a obě mají něco společného s Portugalskem: VOLBA ŠÉFA "EVROPSKÉ VLÁDY" A IRSKÉ REFERENDUM o Lisabonské smlouvě. Jak dopadnou?

Jistější je znovuzvolení bývalého portugalského premiéra José Manuela Durăo Barrosa, jehož Evropský parlament pravděpodobně na svém nejbližším zasedání potvrdí ve funkci předsedy Evropské komise. Naopak stále nejisté je schválení smlouvy měnící pravidla pro fungování Unie, která dostala jméno podle místa svého podpisu - Lisabonu. O jejím osudu se rozhodne v irském referendu.

REPARÁT

Irové budou druhého října hlasovat o smlouvě, která má změnit fungování Evropské unie, přičemž už podruhé se pokusí složit evropský reparát. Připomeňme, že Irové v prvním referendu v roce 2001 odmítli ratifikovat smlouvu z Nice, ale o rok později změnili postoj. Podle představ zastánců Lisabonské smlouvy by se tento scénář měl zopakovat. Irové získali několik ústupků a jdou znovu k volebním urnám.

NE PRO DĚLNÍKY

V Dublinu nyní na mnoha místech najdete plakáty s nápisem "Lisabon není pro dělníky, Lisabon je pro podnikatele". Nejedná se ale o reklamu cestovní kanceláře orientované na bohatší klientelu. Jsou to první projevy irské předreferendové kampaně. Jak tato kampaň zatím probíhá? Nálady voličů jsou nakloněny podpoře smlouvy více než před rokem. Také loni sice platilo, že měsíc před hlasováním průzkumy ukazovaly, že zastánci "ano" převažují, ale nyní je poměr ještě více vychýlený ve prospěch zastánců schválení. Zatím poslední průzkum provedený v Irské republice sice přinesl pokles podpory smlouvy o osm procentních bodů, ale stále rati . kaci podporuje 46 procent respondentů, zatímco proti chce nyní hlasovat jen 29 procent dotázaných. Přesně čtvrtina voličů je ale podle průzkumu stále nerozhodnutá. Měsíc před loňským referendem průzkumy signalizovaly poměr 35 procent pro smlouvu ku 18 procentům proti, ale téměř polovina respondentů nebyla tehdy ještě rozhodnuta.

NEHLASUJTE O VLÁDĚ!

Naopak mnoho se nezměnilo v táborech odpůrců a zastánců smlouvy. Všechny čtyři největší parlamentní strany smlouvu podporují. Nováčkem v tomto táboře jsou vládní zelení, kteří loni smlouvu nepodpořili. V opozici ke smlouvě tak zůstaly jen dvě krajně levicové menší strany - nacionalistická Sinn Féin (česky My sami) a komunistům blízká Socialistická strana. Obě kritizují Unii jako projekt velkého kapitálu, a odmítají proto prohlubování integrace. Stejně jako před rokem také výrazně propagují názor, že smlouva omezí tradiční irskou neutralitu. Vláda, kterou vede středopravicová strana s názvem Fianna Fáil (česky Vojáci osudu), tento názor odmítá. Jenže vláda je nyní v Irsku extrémně nepopulární a téměř dvě třetiny voličů si přejí její konec. To vede v kampani k paradoxní situaci, kdy hlavní opoziční strana - Fine Gael (česky Irský kmen) - staví svou kampaň na přesvědčování voličů, že toto referendum není o vládě nepopulárního premiéra Briana Cowena, ale o Evropské unii a postavení Irska v něm.

BEZ LIBERTAS

V irských referendech však tradičně hrají důležitější roli zájmové svazy a občanská sdružení. Před rokem takhle založil podnikatel Declan Ganley hnutí Libertas, které se stalo lídrem kampaně proti Lisabonské smlouvě. Libertas i Ganley v letošní kampani ale chybějí. Stali se v mezičase obětí vlastního "referendového" úspěchu. Ganley vyvodil z vítězství v loňském referendu dalekosáhlé plány a vrhl se do evrop ských voleb, a to nejenom v Irsku, ale v celé Evropě. Libertas však neuspělo a Ganley se stáhl z veřejného života. Právě jeho nepřítomnost je podle mnohých komentářů jedním z důvodů, proč zatím mají zastánci smlouvy navrch. Důležitý vliv na referenda v Irsku mají vždy také odbory a Irský svaz zemědělců. Odbory jsou opět rozdělené. Organizace sdružující početné irské zemědělce o . ciálně smlouvu podporuje, ale řada jejích vlivných členů ustavila sdružení bojující proti "Lisabonu". Příznačné je i to, že rozdělení kopíruje postoj profesních svazů z doby před prvním referendem. Dva týdny před irským rozhodováním všechno spěje k těsnému schválení Lisabonu. Kartami ještě může zahýbat závěr kampaně, a hlavně volební účast.

Vyšlo v časopise Reflex 38/2009