Pátrání po rodokmenu TOP 09

07. září 2009
07 Zář
www.reflex.cz
03.09.2009

Politolog CEVRO Petr Sokol předpověděl pro týdeník Reflex konkrétní získané mandáty TOP 09, pokud strana získá osm procent hlasů:


Při zjišťování, kdo vlastně reprezentuje novou politickou stranu, se časopis Reflex rozhodl pro malou hru. Politologovi Petru Sokolovi zadal svoje odhady volebních výsledků a požádal jej, aby vypočítal, kdo se stane potenciálním poslancem TOP 09. Jak to dopadlo?

Dostal jsem zdánlivě jednoduché zadání: napiš, jak velký bude poslanecký klub nové strany TOP 09, pokud tento subjekt získá v říjnových parlamentních volbách osm procent hlasů a pokud k urnám celkově přijde asi 60 procent registrovaných voličů. Nad takovým úkolem by ledaskterý politolog otočil oči v sloup, protože se vždy bude jednat o odhad, jehož přesnost bude trochu sporná.

NOVÝ MODEL

Proto jsem vytvořil model, v němž jsem nejprve vyšel z výsledku minulých voleb a implantoval do nich osmiprocentní zisk TOP 09. " Topka" by díky hypotetickým osmi procentům předstihla lidovce a skončila by lépe než zelení v roce 2006. Zisky TOP 09 v jednotlivých krajích jsem určil podle koeficientu vypočítaného na základě výsledků Čtyřkoalice, respektive Koalice KDU - ČSL a Unie svobody - DEU z voleb v roce 2002. Důvod?

Čtyřkoalice v sobě podobně jako TOP 09 spojila proud lidovecký a proud liberálně středopravicový. Tímto postupem jsem získal zisky TOP 09 v jednotlivých krajích a použil je v různých variantách letošního volebního výsledku.

Současně jsem přepočítával různé varianty. Jednak jsem vycházel z toho, že se zopakuje výsledek z roku 2006. Dále jsem pracoval s eventualitou, že dojde k posílení ČSSD a oslabení ODS, a rovněž s možností, že obě velké strany získají stejné procento hlasů. Zajímavé je, že pro TOP 09 se v těchto variantách příliš nemění.

Pro tuto novou stranu je mnohem důležitější, zda bude silnější, nebo slabší než KDU - ČSL. Tento moment totiž rozhodne, zda se její zisk bude blížit spíše zeleným z roku 2006, nebo lidovcům v témže roce.

Závěr? Hypotetických osm procent pro TOP 09 by podle modelového výpočtu vedlo k jedenácti až dvanácti mandátům v budoucí Poslanecké sněmovně. Jakou to má podobu v jednotlivých krajích?

ČECHY

V Praze, kde byla KDU - ČSL vždy slabá, logicky TOP 09 vsadila na ikonu liberální, proevropské pravice Karla Schwarzenberga. Mimo jiné to bude znamenat, že jeho vstup do sněmovny, který je podle našeho modelu jistý, vyvolá doplňovací senátní volby v obvodě Praha 6. Schwarzenberg v Praze do PS vytáhne i málo známého právníka Stanislava Polčáka, jehož znalci označují za mozek strany Starostové a nezávislí, která s TOP 09 spolupracuje. Pokud by ODS v Praze výrazněji oslabila oproti roku 2006, mohlo by to " topce" přinést i třetí mandát. Jako lídr středočeské kandidátky se Miroslav Kalousek nemusí o svůj mandát příliš strachovat. Naopak jeho bývalá kolegyně z KDU - ČSL Vlasta Parkanová, jež si prohodila s Kalouskem region a kandiduje nyní v jižních Čechách, si vůbec jista být nemůže. Náš model jí sice mandát v jižních Čechách přisuzuje, ale jen velice těsně.

Kromě již zmíněných krajů by se nové straně mělo v Čechách dařit již jen v Pardubickém a Královéhradeckém kraji. Na Pardubicku jí k tomu jistě pomůže i známost lídra, jímž je dlouholetý lidovecký poslanec Pavel Severa. Naopak v Královéhradeckém kraji se mandát TOP 09 rekrutuje z ojedinělého přestupu z ODS. Za lídra si nová strana totiž vybrala úřadujícího radního krajského města za ODS, nestraníka Leoše Hegera, který ještě na podzim loňského roku kandidoval za občanské demokraty v senátních volbách.

Na Vysočině bude TOP 09 o mandát muset hodně zabojovat. Náš model jim sice jedno sněmovní křeslo přisuzuje, ale poslanecká budoucnost tamního lídra - šéfa soukromé vysoké školy v Jihlavě Ladislava Jirků - také není jednoznačná.

MORAVA

V Jihomoravském kraji se TOP 09 podařilo získat hned dva dosavadní poslance KDU - ČSL. Tento fakt podporuje výsledek našeho modelu, podle něhož by zde za TOP 09 měli v Poslanecké sněmovně zasednout dva poslanci. Kromě novicky v politice - Anny Putnové, která dosud působila jako děkanka fakulty na Vysokém učení technickém - by v poslaneckých lavicích mohl zasednout i současný poslanec Jan Husák.

Jistý se zdá mandát pro starostu obce Suchá Loz Petra Gazdíka ve Zlínském kraji. TOP 09 sice asi v tomto " čunkovském" kraji nezíská příliš lidoveckých tradičních hlasů, ale může se zde opřít o voličský potenciál strany Starostové a nezávislí, která se zde zrodila a jejímž je současný lídr TOP 09 v kraji Petr Gazdík předsedou.

V Moravskoslezském kraji by si TOP 09 při námi předpokládaném zisku měla také připsat jeden mandát. Ten by měl připadnout " Robinu Hoodovi z Čeladné", jak se přezdívá starostovi ostravského Beverly Hills a bývalému náměstku hejtmana Pavlu Lukšovi.

Z moravských krajů tedy není jisté, zda TOP 09 získá mandát jen v kraji Olomouckém. Náš model tam staví kandidátku nové strany přesně na hranu zisku či ne- zisku křesla ve sněmovně.

VĚTŠINA LIDOVCŮ

Pokud se závěrem podíváme na hypotetický povolební klub TOP 09 ve sněmovně, najdeme v něm kromě dosavadního senátora Karla Schwarzenberga, čtyři z pěti poslanců KDU - ČSL, kteří přestoupili k novému subjektu, jednoho bývalého lidoveckého náměstka hejtmana, dva nováčky z akademického světa, dva vedoucí politiky strany Starostové a nezávislí a jednoho nestraníka dosud spojeného s ODS. Klub by se v tomto složení nejvíce podobal dřívější Čtyřkoalici, protože by v něm převládli v poměru šest, či dokonce sedm ku pěti bývalí lidovci nad lidmi s odlišným politickým rodokmenem.

Vyšlo v časopise Reflex 36/2009