Petr Sokol: Na útěku před islamisty

31. srpna 2009
31 Srp
www.reflex.cz
27.08.2009

MUSÍME ZABÍJET ŽIDY - tato slova pronesl v roce 2003 v největší římské mešitě tehdejší imám. Novinář a dnes europoslanec Allam o tom napsal článek. Následovaly výhrůžky smrtí ze strany islamistů a život s ochrankou.

Celé jméno tohoto pozoruhodného muže se zvýšenou ostrahou je Mehdi Cristiano Allam. V eurovolbách ho letos zvolili do Štrasburku Italové, a to jako kandidáta středového Svazu křesťanských demokratů a demokratů středu ( UDC). Zvolení do Evropského parlamentu je další etapou nezvyklého životního příběhu, který hodně svědčí o dnešní Evropě a jejím vztahu k islámu.

OBROVSKÉ VĚZENÍ

Italský politik se narodil ještě jen jako Mehdi Allam v egyptském hlavním městě Káhiře. I když islámští fundamentalisté s oblibou říkají, že Allam pochází z rodiny koptských křesťanů, pravdou je, že se narodil muslimským rodičům. Jeho matka byla dokonce silně věřící muslimkou. Přes svou víru a možná i pod vlivem jen chladně věřícího manžela poslala malého Mehdiho v Káhiře do katolické, salesiánské internátní školy. Poklidné dětství v Káhiře mladému Allamovi narušil jen incident, jenž možná předurčil jeho pozdější světonázor.

Allamovi bylo teprve patnáct, když ho zatkla egyptská tajná služba. Vyšetřování vyplývalo ze závažného obvinění, že mohl být špiónem nepřátelského Izraele. Obvinění vzniklo jen kvůli vztahu patnáctiletého Mehdího s mladou Egypťankou židovské víry v době, kdy se Egypt rozhodl pronásledovat svou židovskou menšinu. Odtud zřejmě pramení Allamův názor, že se v Egyptě cítil jako v obrovském vězení.

Ve dvaceti letech Allam proto navždy opustil svou rodnou zem a odešel do Itálie, kde se přihlásil ke studiu sociologie na římské univerzitě. Poté se dal na dráhu novináře. Následně se rozhodl v Itálii zůstat a v roce 1986 obdržel státní občanství.

Zpočátku Allam zastával názory, které obhajovaly imigraci a kladně se vyjadřovaly o islámu. Jeho názorům odpovídal i fakt, že dlouhá léta působil jako novinář v komunistických novinách Il Manifesto a později přešel k levicovým novinám La Repubblica. V roce 2003 začal Allam psát pro největší noviny v zemi - milánské Corriere della Sera. To už ale prošel radikální změnou názorů.

Ještě po 11. září 2001 odmítal názor, že probíhá střet civilizací. O dva roky později již otevřeně kritizoval islám, odsuzoval stavby nových mešit a stavěl se jednoznačně na stranu Izraele v arabsko- izraelském konfliktu.

Veřejně se také vyslovil pro izraelský útok na íránská jaderná zařízení. Islámský terorismus není podle Allama menšinovým proudem, ale skutečnou podstatou islámu.

POKŘTĚN PAPEŽEM

Na velikonoce 2008 se Allam nechal samotným papežem Benediktem XVI. pokřtít jako římský katolík. Politický podtext křtu dodala i osoba kmotra, jímž byl místopředseda italské Poslanecké sněmovny za Berlusconiho stranu Maurizio Lupi. Od křtu nosí Allam i křestní jméno Cristiano, které v italštině znamená křesťan.

Mediální pozornost věnovanou jeho konverzi využil Allam k další kritice islámu. Jen krátce po svém křtu zaslal papeži dopis, v němž upozornil na násilný a militantní charakter islámu a církev varoval před příliš vstřícným postojem k tomuto náboženství.

I v církvi se v této době objevily názory kritizující některé Allamovy postoje. Levicově liberální média zase zahrála kritiku na strunu " poturčenec horší Turka".

PROTAGONISTÉ

Po 35 letech práce v médiích se Allam v roce 2008 rozhodl vstoupit do politiky. Za tímto účelem založil novou stranu s názvem Protagonisté pro křesťanskou Evropu. Program strany vyšel zejména z Allamových názorů: Evropa prochází krizí hodnot a mravní relativismus, multikulturalismus a politická korektnost jsou způsobem, jak Evropa postupně páchá sebevraždu.

Krátce po založení strany uzavřel pakt s křesťanskodemokratickou parlamentní stranou ( UDC) o spojenectví pro evropské volby. Samotný Allam se stal lídrem spojenectví v obvodě na severovýchodě Itálie, kde byl s přehledem zvolen. Jeho boj s netolerantním náboženstvím se tak dostal do další fáze.


Vyšlo v časopise Reflex, 35/2009