Zbyněk Klíč: Manipulace a atmosféra strachu

07. srpna 2009
07 Srp
hn.ihned.cz
06.08.2009

Výkonný redaktor CEVRO Revue Zbyněk Klíč komentoval v Hospodářských novinách 6.8. 2009 protikorupční návrhy ČSSD.


Sociální demokracie zveřejnila pět programových bodů proti korupci. Až na jeden, bohužel, jimi prochází jako červená nit tradiční socialistická vlastnost - nedůvěra v rozum jednotlivce. Jako první je uveden zákon o lobbingu. Nemohl si předseda ČSSD vybrat lepší příležitost k jeho prezentaci než pár dní po dovolené předních politiků v Toskánsku, již absolvoval i místopředseda socialistů Milan Urban. Přes veškeré mediální spekulace je tohle jediný politik, u nějž dnes existuje prokazatelná vazba mezi jeho hlasováním a soukromými aktivitami.

Byl to totiž právě lídr ČSSD ve středních Čechách, kdo aktivně lobboval za přijetí zákona o spotřební dani, který formou přílepku přidělil ČEZ zdarma emisní povolenky ve výši 60 miliard. Dáreček navrhl a sám i prohlasoval. Taková jasná vazba Mirka Topolánka, Aleše Řebíčka a dalších politiků na byznysmeny ČEZ chybí. Urbanova projížďka na jachtě s lobbistou naproti tomu působí jako jasná odměna.

Druhý bod představuje návrh zákazu společností s listinnými akciemi na doručitele. Neexistuje relevantní důvod pro paušální zákaz jedné skupiny podnikatelů. Návrh je výsledkem předpojatého odsudku socialistů, že tím odhalí nějakou nepoctivost, místo toho, aby hledali jednotlivé případy a ty řešili. Je to podobné jako zákaz soukromých nemocnic nebo třeba i presumpce viny, prosazovaná předsedou ČSSD Jiřím Paroubkem.

Smysl dává naopak snaha o vytvoření černé listiny zájemců o veřejné zakázky. Návrh vychází z jasných předpokladů, tedy že firma poruší zákon, a proto bude ze soutěže o veřejné zakázky vyloučena. Dává tedy najevo, že nepoctivost se nevyplácí. To je zcela jistě pozitivní.

Návratem k nedůvěřivosti jsou naopak návrhy na prověření kont v Lichtenštejnsku a Švýcarsku, které opět uplatňují paušální odsudek vůči skupině občanů. Nelze se ubránit otázce, čemu takový návrh vlastně slouží. Odpověď nemůže být jiná, než že kriminalizaci nepohodlných a vytváření atmosféry strachu. Ve světle dnešních událostí se nelze ubránit ani myšlence, že návrh bude nástrojem boje s politickými konkurenty.

Jak zhodnotit návrhy ČSSD jako celek? Až na černou listinu nesolidních firem se bohužel jedná o směsici podezřívavosti, populismu a pokrytectví, která místo aby šla k jádru každého jednotlivého nekalého případu, navrhuje zjednodušená řešení.