Čtyři stávající komisaři v EP

28. července 2009 - Petr Sokol
28 Červ

Čtyři úřadující evropští komisaři kandidovali v letošních evropských volbách a všichni uspěli. Současný belgický komisař pro rozvoj a zahraniční pomoc, liberál Louis Michel byl zvolen jako lídr jeho valonského Reformního hnutí (MR) a rozhodl se mandát v EP přijmout. Michel bude stát v čele delegace EU–ACP (Afrika, Karibik, Pacifik).

V Polsku byla poslankyní EP zvolena současná komisařka pro regionální rozvoj Danuta Hübnerová. Tu do EK vyslala ještě socialistická vláda, ale komisařka se během úřadování sblížila s nyní vládnoucí středopravicovou Občanskou platformou (PO, člen EPP) a kandidovala za ní do EP. Podle některých komentářů Hübnerová kalkulovala s tím, že by ji kandidatura mohla pomoci k tomu, aby v EK zůstala i druhé funkční období. Polská vláda Donalda Tuska již ovšem nominovala na její místo, do konce mandátu současné komise, Pawła Sameckého, který nyní vykonává funkci člena rady Polské národní banky. Hübnerová byla na prvním plenárním zasedání EP zvolena předsedkyní výboru pro regionální rozvoj.

Nepřehledná je situace v Bulharsku. Komisařka pro ochranu spotřebitelů Meglena Kuneva, kterou vláda vybrala s podporou Národního hnutí Simeona druhého (NDSV, dnes Národní hnutí stability a pokroku, součást ELDR a ALDE), si pravděpodobně mandát v komisi neudrží. Kuneva vedla kandidátku této strany do EP a získala pro ni dva mandáty. Váhala, zda má svůj mandát přijmout zejména s ohledem na fakt, že se v Bulharsku měsíc po volbách do EP konaly volby do národního parlamentu. NDSV ovšem v národních volbách nepřekročila práh pro vstup do parlamentu. Vítěz voleb a pravděpodobný budoucí premiér Bojko Borisov z pravicové strany GERB již krátce po volbách deklaroval, že Kunevu do pozice bulharské komisařky znovu nejmenuje. Očekávalo se, že Kuneva přijme na základě tohoto prohlášení mandát v EP. 11. července ale bulharská komisařka překvapila prohlášením, že se mandátu v EP vzdá, protože chce v situaci obtížné pro Bulharsko dokončit mandát komisařky až do konce.

Jako čtvrtá získala mandát v EP komisařka pro vědu a vzdělání, lucemburská křesťanská sociálka Vivianne Redingová. Komisařka sice ještě neoznámila, zda mandát přijme, ale zdá se,  že tak neučiní. Lucemburská vládní koalice se totiž již dohodla, že ji bude nominovat znovu. Lucembursko tak pravděpodobně bude i nadále zastupovat v Komisi členka EPP.