Maďarsko: Rekordní vítězství

28. července 2009 - Petr Sokol
28 Červ

Maďarské volby skončily rekordním vítězstvím pravicové strany Svaz mladých demokratů (FiDeSz). Tuto stranu volilo 56,37 procenta voličů, což je nejenom maďarský rekord, ale také vůbec nejvyšší zisk politické strany v letošních evropských volbách v celé EU. FiDeSZu se v celé EU ziskem přiblížili jen maltští labouristé, které volilo 54,7 % hlasů. Jenomže na Maltě existují jen dvě relevantní politické strany, zatímco v Maďarsku funguje systém několika politických stran se zastoupením v parlamentu. Pro srovnání podobný výsledek národních voleb by s použitím maďarského volebního systému přinesl FiDeSzu dvoutřetinovou většinu.

FiDeSz, který patří k Evropské lidové straně, bude ve Štrasburku nově zastupovat čtrnáct evropských poslanců. Najdeme mezi nimi opět i olympijského vítěze v šermu Pála Schmidta a nově i předsedu maďarského svazu hluchoněmých. Druhého zmíněného již na ustavující schůzi EP doprovázeli tlumočníci do znakové řeči. Mezi poslanci FiDeSz obhájila křeslo v EP také aktuálně jediná poslankyně EP, která je romské národnosti, Lívia Jaroková.


Socialistická daň za Gyurcsányho

Pro socialisty volební výsledek signalizoval, že voliči ještě nezapomněli na causu Gyurcsány, kdy se tento premiér přiznal, že před volbami obelhával celý národ. Ani výměna předsedy a premiéra zatím nezabrala a socialisty volilo jen 17,4 % voličů. Nebyl tak naplněn ani krizový cíl socialistů – pět mandátů. Voliči jich straně, která sama menšinově vládne, přiřkli jen čtyři. Socialisté se na podobný výsledek připravili. Krátce před volbami se znovu sešlo jejich vedení, aby si odsouhlasilo, že, ať volby dopadnou jakkoli, strana dovládne do řádných voleb příští rok v květnu.


Konec svobodných demokratů?

Osud socialistické vlády drží v ruce jejich bývalý koaliční partner – Svaz svobodných demokratů (SzDSz). Levicoví liberálové před časem koalici opustili, ale vládu tolerují dál. Strana se propadla v popularitě hluboko pod pět procent a ani pokus o odpoutání se od socialistů jí nepomáhá. Dokladem je i to, že právě v těchto evropských volbách strana s voličskou základnou v Budapešti nepřekročila hranici pěti procent, nutná pro zisk alespoň jednoho mandátu. Maďarsko díky tomu nebude mít zastoupení v liberální frakci Aliance liberálních demokratů (ALDE), kam SzDSz a její poslanci dosud patřili.


Zázrak Bokros-Habsburg

V podobné situaci jako SzDSz se před volbami do EP nacházelo i Maďarské demokratické fórum (MDF). Strana je menší pravicovou alternativou vedle FiDeSz. Kdysi nejmocnější pravicová strana od roku 1998 bojuje pravidelně o svou parlamentní existenci. Nyní se zdálo, že má malou šanci zopakovat své zastoupení v EP – v roce 2004 kandidátku vedla tehdy velmi populární předsedkyně Ibólya Dávidocá a získala pro stranu jediný mandát, který nepřijala, a na její místo nastoupil náhradník Peter Olájos.

Letos se před volbami Dávidová rozhodla pro riskantní tah. Do čela kandidátky povolala dva nestraníky. Jedničkou se stal bývalý ministr financí v socialistické vládě a tvůrce maďarských ekonomických reforem (Bokrosova balíčku) Lájos Bokros. Dvojkou kandidátky byl vnuk posledního českého krále Karla Habsburského, syn dlouholetého poslance EP za bavorskou CSU Otty Habsburského a bratr bývalého poslance EP za rakouské lidovce Karla Habsburského György Habsburk. I on vstoupil do politiky v Maďarsku, kde žije od roku 1991, za socialistické vlády, která ho jmenovala speciálním vyslancem pro vstup do EU.

Duo nestraníků dovedlo MDF zpět do EP, když překročilo hranici pěti procent a získalo pro Bokrose poslanecký mandát. Zapomenut tak může být stranický rozkol, který nominace dvou nestraníků vyvolala. MDF se dokonce rozpadl poslanecký klub v národním parlamentu, Nyní se ale zdá, že se riziko vyplatilo, protože MDF se znovu vrátilo do hry o úspěch ve volbách do parlamentu v květnu 2010.

Bokros v EP zasedne v nové frakci Evropští konzervativci a reformisté (ECR). MDF bylo dosud členem Evropské lidové strany (EPP), z níž bude pravděpodobně za vstup do jiné frakce vyloučeno. Bokros ale možná už na podzim odejde z EP, aby vedl národní kampaň, takže není vyloučeno, že v EP bude opět zasedat příslušník dynastie, která tři sta let vládla českým zemím.


S Maďarskou gardou do EP

Vedle FiDeSzu se hlavním vítězem voleb stala nacionalistická strana Hnutí pro lepší budoucnost Maďarska (Jobbik). Strana požaduje návrat k trianonským hranicím země z roku 1918, otevřeně vystupuje proti Romům a Židům a spoluzaložila nyní již soudně zakázanou Maďarskou gardu. Strana spolupořádala demonstrace proti bývalému premiérovi Gyurcsánymu a je v nekompromisní opozici. Strana, odmítající celý maďarský režim po roce 1989, získala překvapivě 14,8 % hlasů a vyšle do Štrasburku tři poslance. Jobbik nejlépe uspěl v oblastech, kde dosud byly hlavní bašty socialistů.

Nepřekvapí asi, že jeden z poslanců Jobbiku přišel na první schůzi EP právě v uniformě soudně zakázané Maďarské gardy…