Socialisté mění název frakce
Socialistická frakce v Evropském parlamentu se po letošních volbách rozšířila o evropské poslance zvolené za italskou Demokratickou stranu (PD). Nový partner socialistů vznikl v říjnu 2007 sloučením socialistických (např. Levicoví demokraté – DS) a křesťanskodemokratických stran (např. Kopretina), jejichž poslanci dosud zasedali v EP v několika skupinách (zejména socialistické PES a liberální ALDE). Sloučená strana se rozhodla pro povolební spolupráci se socialisty v EP. Společná frakce bude sdružovat 183 poslanců, přičemž jednadvacet jich bude zastupovat italskou Demokratickou stranu.
Socialistická frakce v EP v reakci na to změnila i svůj název. Nejprve uvažovala o názvu Aliance socialistů a demokratů pro Evropu (ASDE), ale tuto variantu opustila z důvodu velké podobnosti se jménem liberální frakce v EP (Aliance liberálů a demokratů pro Evropu – ALDE). Zatím proto zvolila název Progresivní aliance socialistů a demokratů (Progressive Alliance of Socialists and Democrats). Definitivní podobou jména frakce, zkratkou a novým logem se bude zabývat sedničlenná pracovní skupina. Již teď se ale objevuje kritika některých socialistických stran, které se obávají ztráty identity. Francouzští socialisté kritizují samotnou změnu názvu a volají po zachování růže jako loga skupiny, britští labouristé se obávají hrozící záměny s liberálními demokraty v Británii a kriticky se na změny dívá i řecký PASOK.
Socialistická frakce si připsala ještě jeden zisk, když se k ní přihlásil kyperský poslanec zvolený za Demokratickou stranu (DIKO), která se dosud hlásila k liberální frakci ALDE, v níž zasedal v minulém funkčním období evropský poslanec z DIKO.
Frakce socialistů a demokratů si již také zvolila nové vedení. Pozici předsedy obhájil dosavadní šéf socialistické frakce (PES) – Němec Martin Schulz (SPD). Německý politik, o kterém se hovoří jako o možném kandidátovi socialistů na funkci předsedy EP v druhé části funkčního období, získal ve volbě 144 ze 163 odevzdaných hlasů.
Místopředsedy se stali María Badía i Cutchet ze Španělska (PSOE), Slovenka Monika Beňová (Smer), Belgičanka Véronique de Keyserová (valonská PS), Brit Stephen Hughes (Labour), Francouz Stéphane Le Foll (PS), Rumun Adrian Severin (PSD), Ital Gianluca Susta (PD, dosud místopředseda ALDE), Rakušan Hannes Swoboda (SPO) a Švédka Marita Ulvskogová (SAP). Počet místopředsedů se zvýšil oproti dosavadní frakci PES z osmi na devět. Z dosavadních místopředsdů vypadli zástupci socialistů z Lucemburska, Nizozemska a Bulharska. Nováčky jsou zástupci Belgie, Rumunska, Švédska a Slovenska. V nejužším vedení není zástupce české ČSSD, jak se před volbami předpokládalo.