20 let svobody: Polsko si připomíná dvacet let svobody

27. července 2009 - redakce
27 Červ

Polsko si na začátku června připomnělo výročí dvaceti let od pádu komunismu. Na následujících řádcích vám přinášíme citáty známých osobností dnešního Polska, které ukazují, že ani zde není názor na tehdejší dobu i dvacet uplynulých let jednoznačný.

• „Rok 1989, jenž znamenal vítězství Polska nad jeho krutým osudem.“ (…) „Lidé, kteří měli do té chvíle zacpaná ústa roubíkem a byli bezmocní, mohli konečně promluvit, a celý svět je poslouchal.“ „Poláci ukázali světu svou nejlepší tvář – statečnou a tolerantní.“ „Měli bychom teď zapomenout na trpkou chuť z minulosti a s ní spojené problémy, vlastní hříchy si vyčítejme jindy.“ (Adam Michnik, Gazeta Wyborcza)

• „Ti, kteří byli odpovědní za komunistické zločiny, nebyli potrestáni a kritéria dobra a zla ve veřejném životě jako by se rozmazala. Šéfredaktor listu Rzeczpospolita lituje toho, že místo národní hrdosti byli Poláci vychováni k tomu, aby se styděli a měli nedůvěru v silnou národní identitu. Jedním z možných vysvětlení je, že polská nezávislost nebyla plodem vítězství nad komunismem, ale smlouvou s bývalým režimem.“ (Pawel Lisicki, Rzeczpospolita)

• „Nejvíc bilo do očí, jak se změnil jazyk protestů. Říkalo se, že dobro zvítězí nad zlem. Lidé užívali taková slova, kterým všichni rozuměli, ale dřív se je třeba styděli užít. Byl to černobílý popis světa. Až později mi došlo, že to byl mýtus, že my jsme nebyli jen ti dobří a oni ti zlí. Jenže komunismus byl také mýtus. A ten šlo překonat jedině mýtem.“ (Jadwiga Staniszkis, socioložka, Varšavská univerzita)

• „Má velké zásluhy. Byl jsem v 80. letech na stávce v loděnicích. Viděl jsem pozitivní roli Wałęsy. Měl charizma. Byl trochu v začátku nejistý, viděl jsem na vlastní oči, jak z masy dělníků udělal jednu sílu. On ještě nebyl lídrem, ale přirozeně se jím stal… To, že podepsal spolupráci (s polskou tajnou polici – pozn. red.), tehdy nebylo tak vážné, to se stalo vážnou věcí až později. Fakta nikdo nepopírá. Asi s nimi nějakou hru hrál. Jeho role byla pozitivní, ale to neznamená, že nemáme vědět o jeho minulosti. On chce být naší historií, ale zároveň rozhoduje, že nějakou část znát budeme a nějakou ne. Nemluvě o tom, že, jak víme, zničil své spisy…“ (Bronislaw Wildstein, Rzeczpospolita o Lechu Wałęsovi)

• „Poláci přijali změny jako přirozenou cestu, historie je příliš nezajímá. Vlažní jsou především mladí lidé, pro ně je historie kulatého stolu nejasná.“ (Lena Kolarska-Bobinska, Institut pro veřejné otázky)Události v Polsku roku 1989

Stávky v roce 1988 přiměly Polskou sjednocenou dělnickou stranu (PSDS) k zahájení rozhovorů s opozicí, reprezentovanou zejména ilegálně fungujícím odborovým svazem Solidarita. Jednání u kulatého stolu začala v únoru 1989 a vyvrcholila 4. dubna téhož roku dohodou o polosvobodných volbách. Ty se konaly v červnu 1989 a opozice v nich jasně zvítězila (dle dohody bylo 65 % mandátů v Sejmu vyhrazeno stávající komunistické moci, o zbylé se soupeřilo ve svobodných volbách. Do Senátu se volilo zcela svobodně. Solidarita ve volbách drtivě zvítězila – získala všechna křesla ve svobodné části voleb do Sejmu a 99 ze 100 mandátů v Senátu). V srpnu téhož roku stanul v čele vlády nekomunista Tadeusz Mazowiecki. V prosinci 1989 byl zrušen ústavní článek o vedoucí úloze PSDS. První zcela svobodné volby se konaly v říjnu 1991.