Petr Sokol: Šmuclerova mission impossible

23. července 2009
23 Červ
http://www.reflex.cz
23.07.2009

Petr Sokol, politolog a šéfredaktor CEVRO Revue, publikoval svůj další text v týdeníku Reflex. Tentokrát se týká domácí politiky, konkrétně volebních specifik kralovarského volebního obvodu.


Strana TOP 09 představila minulý týden své další volební lídry. V Karlovarském kraji by měl kandidovat LÉKAŘ A MODERÁTOR ROMAN ŠMUCLER (40), jenž se asi nejvíce proslavil moderováním pořadu Tabu na TV Nova.

Jeho kandidatura připomíná pokus lidovců před volbami 2006. Tehdy chtěli jako krajského lídra nominovat fotbalového trenéra Františka Straku. V obou případech se menší strana nasazením celebrity pokoušela prorazit monopol tří velkých stran. Karlovarský kraj se od všech ostatních krajů liší svou velikostí. Malá lidnatost se nejvýrazněji projevuje právě v souvislosti s volbami do Poslanecké sněmovny, protože se zde rozděluje pouze pět poslaneckých mandátů. Zatím se tu volilo dvakrát. V roce 2002 zde vyhrála s náskokem sociální demokracie, druzí skončili občanští demokraté, následováni komunisty a zbytkem Čtyřkoalice. Po rozdělení mandátů to vypadalo následovně: dva sociální demokraté, dva poslanci ODS a jeden komunista. O čtyři roky později se přízeň voličů otočila a v kraji vyhrála pro změnu ODS před ČSSD a KSČM. A jak to dopadlo na počty poslanců? Úplně stejně jako v roce 2002: zvoleni byli dva zástupci ČSSD, dva ODS a jeden komunista. Mohlo by se zdát, že v našem nejmenším kraji ani není třeba poslanecké volby pořádat. Ač voliči mění nálady jakkoli, počty poslanců zůstávají stejné. Příčinou je fungování poměrného systému v malém, pětimandátovém volebním obvodu, které se blíží většinovému systému. Dvě největší strany berou po dvou křeslech, třetí největší jeden. Pokud se nezmění volební systém nebo se zcela nepřestrukturuje stranický systém, budou právě zde volby dopadat stejným způsobem i dále. Jinak řečeno, strana, jež zde nezíská alespoň patnáct procent hlasů, nemá šanci, což v jiných a větších krajích neplatí. Možná bych si proto vsadil na výsledek voleb. Můj tip asi nepřekvapí: ČSSD dva, ODS dva, KSČM jeden. Nabízí se otázka, proč se ostatní strany vůbec o volby v Karlovarském kraji starají. I na to existuje jednoduchá odpověď. Hlasy z Karlovarského kraje se počítají do celostátního skóre. Zejména u stran, které zápolí s pětiprocentní hranicí pro vstup do Poslanecké sněmovny, mohou mít nezanedbatelnou roli. Právě zde můžeme hledat klíč ke zdánlivě beznadějné kandidatuře Romana Šmuclera v letošním volebním klání na Karlovarsku. Pomůže straně, ale ne sobě.

Vyšlo v týdeníku Reflex 30/2009