Petr Sokol: Habsburg: politik budoucnosti

10. července 2009
10 Červ
www.reflex.cz
10.07.2009

Třetí ze série článků týkajících se evropských voleb publikoval politolog a šéfredaktor CEVRO Revue Petr Sokol v týdeníku Reflex.
   V aktuálním čísle přináší portrét možného budoucího europoslance za Maďarské demokratické fórum Györgye Habsburga, vnuka posledního českého krále Karla I. 
   Článek najdete níže.

Čecha projíždějícího začátkem června 2009 maďarskou pustou mohly překvapit VELKÉ VOLEBNÍ BILLBOARDY S NÁPISEM BOKROS-HABSBURG. Zatímco jméno bývalého maďarského ministra financí Lajose Bokrose znají u nás jen skuteční političtí fajnšmekři, příjmení Habsburk zná každý, kdo absolvoval základní stupně obecné školy.

Maďarsko zmíněnými billboardy polepila tamní pravicová strana Maďarské demokratické fórum (MDF). Jako před každými volbami i nyní se potácí kolem pěti procent podpory a pravidelně vymýšlí, jak přežít. Tentokrát její předsedkyně Ibolya Dávidová vsadila na velmi riskantní kartu. Odstavila z kandidátky zasloužilé straníky a vytáhla z klobouku dvě známá jména. Stálo ji to sice rozkol ve straně, který však vykoupil volební úspěch. Nechme stranou lídra kandidátky - bývalého ministra v socialistické vládě L. Bokrose - a zaměřme se na muže číslo dvě na zmiňované kandidátce - Györgye Habsburga. Podobnost příjmení tohoto politika s dynastií, jež vládla českým zemím skoro čtyři století, není vůbec náhodná.


VNUK KRÁLE

György Habsburg se pod jménem Georg (Jiří) Habsburg narodil v roce 1964 v bavorském Starnbergu jako vnuk posledního českého krále Karla I., který vládl celé rakousko- uherské monarchii v letech 1916 až 1918. Vystudoval politologii, dějiny a islámská studia. Později se zaměřil na svět médií: pracoval pro německou televizi ZDF. Zájem o média i stará rodová tradice, podle níž příslušníci rodu žili v různých částech bývalé habsburské monarchie, ho zavedly v devadesátých letech do postkomunistického Maďarska. Příslušník rodu Habsburků se tam plynně naučil maďarsky a z Georga se stal György. Potomek uherských králů získal maďarské občanství a usadil se nedaleko Budapešti. Brzo se začal obratně pohyboval v maďarském mediálním světě a mimo jiné spoluzakládal první soukromou televizní stanici. Vedle mediálních aktivit vybudoval maďarskou pobočku Panevropské unie - federalistické organizace, kterou celoevropsky řídil jeho otec Otto Habsburský.


ARCIVÉVODA

V roce 1996 ho tehdejší (socialistická) vláda jmenovala zvláštním velvyslancem Maďarska, aby pomáhal se začleněním země do EU. Až do letošních voleb se Habsburg držel mimo stranickou politiku a v zemi byl znám v posledních letech jako šéf Maďarského červeného kříže. V roce 1997 si v budapešťském chrámu svatého Štěpána vzal urozenou nevěstu - Eiliku vévodkyni Oldenburskou. Svatbě tehdy přihlížela dvoutisícovka hostů, mezi nimiž nechyběly zástupy evropské šlechty, ale ani tehdejší maďarský prezident Árpád Göncz či socialistický premiér Gyula Horn. György Habsburg může podle rodových pravidel používat titul arcivévoda. Jeho užití je však v některých zemích (například v Rakousku nebo u nás) zákonem zakázáno, což ostatně platí pro všechny šlechtické tituly. V nástupnictví v čele habsburského rodu je současným číslem tři po svém bratru Karlovi a Karlově synu Zvonimírovi. Zapřisáhlí monarchisté v této souvislosti ale poukazují na fakt, že Karel Habsburský si vzal manželku, která nemá patřičný titul, a jejich děti by mohly být z nástupnictví vyloučeny. Tím by se György Habsburg stal dokonce pomyslnou rodinou dvojkou. V nástupnictví se však jedná pouze o postavení v čele rodu, nikoli o následnictví trůnu. Už otec Karla a Györgye se písemně nároku na rakouský trůn vzdal. Následovali ho s jedinou výjimkou i všichni jeho synové. Donutilo je k tomu rakouské zákonodárství, jež by jim bez abdikace neumožnilo cestovat do Rakouska.


V EVROPSKÉM PARLAMENTU

Strana, za kterou György Habsburg letos do EP kandidoval, ve volbách uspěla, když překročila hranici pěti procent. To jí ale vyneslo jen jeden poslanecký mandát - pro Lajose Bokrose. Habsburg sice získal jen pozici prvního náhradníka, ale ze stranické centrály se již šíří zvěsti, že Bokros by se na podzim mohl mandátu v EP vzdát a věnovat se přípravě na maďarské parlamentní volby. To by přineslo Györgyi Habsburgovi křeslo v Evropském parlamentu. Stal by se tím již třetím příslušníkem rodu, jenž by zde zasedl. Členy tohoto sboru totiž byli již jeho otec Otto, který zastupoval v letech 1979 až 1999 bavorskou CSU, a starší bratr Karel, zvolený koncem devadesátých let na kandidátce Rakouské lidové strany. Na to, zda bude v EP zasedat i třetí potomek českých králů, si ale ještě musíme počkat.