Kalousek jako spása pravice?

18. května 2009
18 Kvě
www.revuepolitika.cz
15.05.2009

Miroslav Kalousek již dlouho spekuluje o založení nové strany. S přibývajícími dny je její vznik stále reálnější, naskýtá se proto otázka, jak to zamíchá kartami na české pravici.

Hovoří se, že nová partaj by ubrala hlasy KDU-ČSL, potenciálnímu koaličnímu partnerovi ODS, ale dnešní lidovecké podpory by nedosáhla, a tak by pravici oslabila. Je otázka, jak se lidovci po volbách zachovají, dnešní vzkazy Jiřího Čunka ale mluví poměrně jasně: jeho cílem je středolevicová orientace KDU-ČSL. Odchodem by Kalousek takové partaji pár procent sebral a přenesl by je zleva napravo. Pravici by tedy posílil, i když třeba jen v opozici.

Další otázka směřuje k dopadu na volební zisk ODS. Ten by neměl být zásadní. Politika bývalých ministrů Kalouska a Schwarzenberga je vhodným komplementem jejího programu - hovoří například o rozpočtové zodpovědnosti, zatímco ODS (resp. její elektorát) i přes zjevnou snahu předsedy Topolánka často prosazuje spíše nízké daně než vyrovnaný rozpočet.

Třetí otázkou je personální obsazení. Miroslav Kalousek, ale zejména Karel Schwarzenberg a další jsou osobami relativně nezatíženými politickou minulostí, čímž se ODS na všech úrovních pochlubit nemůže. Zároveň reprezentují tzv. havlovské křídlo, jež ODS nevolilo zejména kvůli osobě Václava Klause, a chvíli mu zřejmě bude trvat, než jeho averze pomine. Volba Kalouskovy strany by pro něj proto mohla být vhodnou alternativou.

Nejpikantnější je to, že Kalousek může přitáhnout i část Klausových voličů, kteří ODS nedávno opustili. Prezident Klaus se sympatiemi k bývalému ministru financí netají (platí to i obráceně) a pro řadu nespokojených voličů ODS nebo odpadlíků směřujících k SSO by taková volba byla přijatelná. Tím pádem by pomohla i ODS, resp. pravicovému bloku svobody jako celku vedenému touto stranou, do něhož SSO a další malé pravicové subjekty z pochopitelných důvodů nepatří.

Má tedy Kalouskova strana perspektivu? Bezesporu ano. Znamená hodnotovou alternativu k ODS, jež jde zcela přirozeně cestou vytváření strany pro všechny. Duo K-S může přitáhnout k pravici vyhraněnější a vzdělanější skupiny či voliče hledající v politice slušnost a odpovědnost. Zároveň neohrozí pozici ODS a přitáhne k ní (resp. ke koalici jí vedené) nové či odcházející voliče, aniž by ohrozila ty stávající.

Zbyněk Klíč
výkonný redaktor CEVRO Revue

Vyšlo v časopise Revue politika, 15.5.2009 (zde)