Komentáře politologů CEVRO k nové vládě a dění na české pravici

08. května 2009
08 Kvě
www.ct24.cz, www.tvbarrandov.cz, www.respekt.cz
08.05.2009

V uplynulém týdnu vystoupili politologové CEVRO k aktuálnímu dění na české politické scéně - skládání nové vlády a dění na české pravici.
  Ve středu politolog CEVRO Institutu Miloš Brunclík komentoval skládání nové vlády ve Studiu ČT24. Podle jeho názoru není nová vláda výhrou žádné politické strany.
   Tentýž den komentoval výkonný redaktor CEVRO Revue Zbyněk Klíč na TV Barrandov složení nové vlády a vládní strategii boje proti extremismu. Podle jeho názoru vláda bude řešit pouze základní úkoly, zejména ekonomickou krizi a státní rozpočet, který bude mít na starosti dosavadní náměstek ministra financí Eduard Janota. V otázce extremismu upozornil, že se nejedná o otázku několika posledních měsíců, ale že extremistická scéna se postupně etabluje už od roku 1993 a nyní se prosadila. Reprezentant extrémní pravice v politice Dělnická strana nyní sahá po 1% zisku v evropských volbách, které znamená příspěvek ze státního rozpočtu. To podle Klíče znamená větší hrozbu než to, že by se tato strana dostala do Poslanecké sněmovny.
   Dění na politické pravici komentoval v uplynulém týdnu i politolog CI a šéfredaktor CEVRO Revue Petr Sokol. V týdeníku Respekt se vyjádřil k úmyslu bývalého ministra financí Kalouska zakládat novou středopravicovou stranu. "Založení nové strany by spíše než k posílení pravice vedlo k jejímu oslabení, tedy k přesnému opaku toho, co Kalousek veřejně deklaruje," uvedl Petr Sokol. Podle něj je na Západě obvyklý spíše odchod z politiky nebo přestup do názorově blízkého subjektu. Ve stejném článku komentoval úmyslu Miroslava Kalouska i vedoucí katedry politologie vysoké školy CEVRO Institut Daniel Kunštát. Uvedl, že pro subjekt, který má úmysl prosazovat podobnou politiku jako ODS, není momentálně na české politické scéně místo a jeho šance dostat se do Poslanecké sněmovny jsou minimální.