Přečetli jsme: Judaismus a politika v Izraeli / Marek Čejka

20. dubna 2009 - Zbyněk Klíč
20 Dub

Marek Čejka / Judaismus a politika v IzraeliVnitropolitická situace v Izraeli bývá ve sdělovacích prostředcích často ve stínu napjatých vztahů mezi izraelskými Židy a Palestinci. Přitom vztahy mezi judaismem a politikou v židovském státě nejsou o nic méně zajímavé a důležité. Vzájemné provázání judaismu s izraelskou politikou je také příčinou mnoha vnitřních konfliktů a v neposlední řadě ovlivňuje i izraelsko-palestinský spor.

Tato kniha se českému čtenáři snaží zpřehlednit zajímavou a složitou problematiku. Zároveň se pokouší odpovědět na řadu otázek: Půjde Izrael i nadále cestou demokracie, či se více přiblíží k teokracii? Proč mají náboženské politické strany v Izraeli takový vliv? Jaký vztah mají zbožní Židé k sionismu? Jak souvisí náboženství s výstavbou židovských osad?… Kniha je určena nejen odborníkům, ale každému, kdo se o Izrael a jeho politiku zajímá.

 

„S problematikou Izraele se mohl dosud čtenář seznámit hlavně prostřednictvím překladů zahraničních publikací. Kniha Marka Čejky je cenná nejen tím, že jde o dílo původní, ale také proto, že vychází z přímé zkušenosti jeho studijního pobytu na Hebrejské univerzitě v Jeruzalémě.“ (Jiří Schneider, velvyslanec České republiky ve Státu Izrael v letech 1994–1998)