Zbytečná byrokratická zátěž

20. dubna 2009 - Tomáš Jirsa
20 Dub

Stěžují-li si na něco v posledních letech malí a střední podnikatelé, je to neúnosná byrokratická a kontrolní zátěž. Je to logické: aby úředníci (ať již čeští nebo bruselští) obhájili svoji práci, musejí vykazovat činnost. Když nebudou kontrolní orgány nacházet chyby, stane se jejich existence zbytečnou a budou zrušeny.

Vláda přijímá záchranné balíčky na oživení ekonomiky, ale ministr životního prostředí předkládá zákony, které by vedly k zastavení jednoho z nejdůležitějších průmyslových odvětví, stavebnictví. Jedná se o novelu zákona upravující proces EIA, který posuzuje ekologičnost velkých průmyslových, dopravních i jiných staveb a záměrů.

Tato novela, která zatím naštěstí nebyla schválena, by dávala možnost soudního odvolání všem občanským sdružením, které se k projektům vyjadřují. Ministr Bursík však pohrozil, že situace, kdy i někteří koaliční poslanci hlasují proti „jeho“ zákonům, může vést až k odchodu zelených z koalice.

Je ale skutečně rozumné přijímat právě nyní novelu komplikující a prodlužující stavební procesy? Teď, kdy je spíše potřeba hledat injekce nabuzující ekonomiku v čase krize? Je skutečně nutné odrazovat investory dalšími břemeny a nechat jen na vůli občanských a ekologických sdružení, zda kvůli svým námitkám o nějaký ten rok zpozdí výstavbu důležitých projektů?