Moravskoslezský kraj se mění – k horšímu

20. dubna 2009 - Pavel Drobil
20 Dub

Moravskoslezský kraj býval ambiciózní a zdravě sebevědomý kus země na východ od Prahy. Ne snad, že by obyvatelé v česko-slovensko-polském trojúhelníku usínali na růžích, ale věděli, že jejich region nestagnuje, roste a vytváří pro ně šanci vydělat si i utrácet s rodinou. To se nyní mění. Ano, je krize. Ale horší než ta ekonomická, která beztak v pravidelných cyklech přichází, je krize vedení kraje. Region vedený sociálními demokraty v koalici s komunisty zahájil nebývalé plýtvání veřejnými prostředky, v rekordně krátkém čase nastavil pravidla, která mají nebo budou mít zničující dopad na krajský rozpočet. Desítky milionů budou z krajského rozpočtu vydány na poplatcích v krajských nemocnicích a lékárnách. Peníze, které Moravskoslezský kraj potřebuje na další rozvoj dopravní infrastruktury, na turistický ruch, na přípravu projektů pro regeneraci znečištěných území atd., vyhází koalice ČSSD a KSČM po třiceti korunách ve zdravotnických poplatcích, bez ohledu na sociální a finanční postavení člověka, za kterého se poplatky hradí z peněz krajského rozpočtu.

Politici ČSSD a KSČM, kteří v Moravskoslezském kraji společně zasedají ve vedení, neregulují příjmy, ale jen výdaje. Jeden příklad za všechny – v případě realizace expozic pro veletrhy a výstavy rada kraje vybrala společnost, jejíž cenová nabídka je o 44 procent dražší než druhá nabídka v pořadí. Kraj tak přišel o více než půl milionu korun, protože zaplatí 1,815 milionu místo 1,262 milionu korun.

Hejtman Jaroslav Palas v rozhovoru pro deník Mladá fronta Dnes 7. února 2009 uvedl: „Byla tady spousta projektů, ve kterých končily peníze prakticky bez užitku. Například krajské noviny. Ty stály kraj 14 milionů ročně a kolik lidí je četlo? A takových sraček tady bylo za sto milionů korun ročně.“ Zapomněl ale pravdivě uvést, že náklady Moravskoslezského kraje na vydávání krajského měsíčníku, tedy ročně zpravidla 11 čísel pro 490 tisíc domácností, byly za rok v průměru 7,7 milionu korun. A také, a to je daleko zajímavější číslo, že koalice ODS a KDU-ČSL po dvou volebních obdobích předávala kraj s 2 miliardami korun na účtech. Dnes je situace zcela jiná. Pánové u oranžovo-červeného stolu projedli už stovky milionů korun.

Je opravdu radost omládnout. Když dnes člověk přijde do mnoha kanceláří krajského úřadu, je rázem o dvacet let zpět. To musí těšit. Zejména, když například podnikatel po letech potká známé tváře, které ho ještě v roce 1988 kádrovaly. Dnes opět vzkazují, že jim jde o blaho člověka – obecného, chudého a nemohoucího. Utrácením ale ještě nikdo nikdy nezbohatl a ani my nemůžeme v součtu utratit více, než vyděláme.