Václav Klaus v Evropském parlamentu

20. dubna 2009 - Jaroslav Zvěřina
20 Dub

Nepochybně je skutečností, že pro hlavní proud unijní politiky je budoucnost Evropské unie jasně „nalinkována“ směrem ke stále tužší harmonizaci, integraci a centralizaci. Václav Klaus říká, že to není jediná myslitelná budoucnost. Věren svým liberálním zásadám zdůrazňuje, že budoucnost musí zůstat otevřená pro různé přístupy a možnosti. Stávající „vícerychlostní EU“ to ostatně v praxi potvrzuje.

Poněkud příkrá byla Klausova kritika samotného Evropského parlamentu. Prezident se dotkl citlivé otázky kompetencí a rozhodovacích pravomocí. Evropský parlament není obdařen skutečnými parlamentními pravomocemi (pro mnohé z nás bohudíky). Nicméně mnoho europoslanců to těžce nese a setrvale předstírá, že rozhodují na této zeměkouli úplně o všem. Proto někteří velmi negativně reagovali na úvahu, že by Parlament, který negeneruje politickou většinu a opozici, neměl dostávat více kompetencí.

Prezident řekl, že pokud začne Lisabonská smlouva platit, výrazně zhorší odcizení občanů od politických institucí. Nemohu se zbavit pocitu, že „Lisabonský kompromis“ je v tomto smyslu svými kritiky přeceňován. Pokud Lisabonská smlouva platit nebude, nečeká nás nic jiného, než další kolo umanuté snahy dohodnout nějaký další kompromis, který může být ještě problematičtější. Obsedantní ulpívání na výsledcích lidových hlasování může v podobných případech politická rozhodování úplně zablokovat.

Václav Klaus dlouho a intenzivně kritizuje unijní byrokracii, přemíru různých regulací a známý „demokratický deficit“ unijních institucí. Jednou z vlastností současné postmoderní doby je také skutečnost, že politika se odcizuje občanům, a to politika členských zemí i politika Unie. Máme-li tento stav zlepšit, potřebujeme měnit postoje politiků členských států, kteří nesou exekutivní kompetence. Potřebujeme zlepšit kontrolu, kterou národní parlamenty vykonávají nad evropskou politikou svých vlád. Má-li se prosadit více svobody a méně doktrinářského politikaření, je třeba vést přátelské a otevřené diskuse se skutečně vlivnými unijními politiky. Evropská unie se nezmění, pokud se nám nepodaří ovlivnit hlavní politický proud. A to se myslím ani nám, ani panu prezidentovi zatím příliš nedaří.