Kdo bude vládnout Evropě

16. dubna 2009
16 Dub
www.reflex.cz
16.04.2009

Do voleb do Evropského parlamentu (EP) zbývají necelá dva měsíce. Tři sta sedmdesát pět milionů voličů přistoupí první červnový týden ve 27 zemích k volebním urnám, aby vybralo 736 evropských poslanců. Jaké bude jeho složení?
   Na základě výzkumů aktuálních voličských preferencí ve všech 27 státech EU jsme vytvořili odhad budoucího složení EP jak na unijní úrovni, tak v jednotlivých státech.

Pravice posílí
Odhad potvrzuje, že v Evropském parlamentu zůstane nejsilnější frakcí pravostředová Evropská lidová strana (EPP), přestože jí po volbách opustí britští konzervativci a jejich spojenci. Evropští lidovci by mohli po volbách ve frakci spojit až 263 poslanců (nyní 288). Předpokládaný posun doprava potvrzuje fakt, že pravicové strany, které ale nechtějí přistoupit k EPP – konzervativci a strany dosavadní „eurorealistické“ frakce Svaz pro Evropu národů (UEN) -, mohou ve Štrasburku obsadit dalších 77 křesel. Obě skupiny hlásící se k pravici by mohly kontrolovat přes 46 procent mandátů (dosud „jen“ 42 procent).
   Na levici by si své pozice měli udržet evropští socialisté (212 místo 217 křesel) i komunisté (40 místo 41). Naopak pro frakci zelených a regionálních stran odhad předpokládá znatelné oslabení (z aktuálních 43 křesel na 28).
   Ve středu spektra oslabí pravděpodobně liberálové a jejich spojenci (ALDE), kteří přijdou až o čtvrtinu křesel (pokles ze 100 na 76). S obnovením frakce mohou mít problém euroskeptici (IndDem), kterým zůstane jen několik mandátů. Stejně tak extrémní pravice na vlastní frakci zřejmě znovu nedosáhne.
   Složením frakcí ještě může zahýbat 24 poslanců ze strany, které v EP dosud nezasedaly. Mohli by mezi nimi být poslanci za hnutí Libertas, ale jen v počtu tří (po jednom z Irska, Litvy a Francie).

Pravo-levá remíza
Češi budou letos volit jen 22 zástupců, o dva méně než dosud. CVVM již zveřejnilo na konci března výzkum volebních preferencí zaměřený na volby do EP. Aplikujeme-li na jeho výsledky postup předepsaný českým volebním zákonem pro evropské volby, dostaneme odhad, jak by mohla česká delegace ve štrasburském shromáždění vypadat.
   Dvě velké strany se v evropském zápolení blíží „mrtvému“ závodu. ODS přepočet výsledků výzkumu přisuzuje devět křesel v EP (stejně jako v roce 2004), jejím rivalům z ČSSD jen o jedno méně (nárůst šesti křesel proti volbám 2004). Za oběma lídry politického pelotonu výrazně zaostávají další tři subjekty, jež mají šanci překročit pětiprocentní hranici. Na štrasburská křesla se mohou těšit čeští komunisté, na které by měly připadnout tři mandáty.
   Nebezpečně blízko pětiprocentní hranici pro vstup do EP se nacházejí zatím zelení a lidovci, jimž přepočet prorokuje po jednom evropském křesle. Dosluhující koalice a opozice by se podle průzkumu a jeho přepočtu podělily o české mandáty rovným dílem. Menší strany (euroskeptické a eurofilní) by zůstaly bez mandátů, když jim dohromady výzkum předpověděl jen tři procenta hlasů.

Petr Sokol
politolog, šéfredaktor CEVRO Revue

Článek vyšel v časopise Reflex 16/2009