Reakce na článek Michala Kubáta v Reflexu k volební reformě

26. února 2009
26 Únor
www.reflex.cz
26.02.2009

Politologové CEVRO Institutu Petr Sokol a Ladislav Mrklas reagovali na článek Michala Kubáta pro časopis Reflex, který hodnotil vládní návrh volební reformy.


Argumenty pochybné povahy

V minulém čísle Reflexu (8/2009) hodnotil politolog Michal Kubát návrh nedávnou vládou schválené volební reformy. Jeho hodnocení obsahuje tvrzení, která evidentně vycházejí z neinformovanosti autora. Jako autoři schválené, tzv. řecké, varianty proto musíme aspoň na některá z nich reagovat.

Kdyby se Michal Kubát s návrhem skutečně seznámil, pravděpodobně by netvrdil, že návrh zavádí osm volebních krajů. Podle tohoto návrhu se nadále volí v rámci současných 14 volebních krajů, přičemž pouze jako přepočítávací, tj. ryze technický, je užito 8 sdružených krajů.

Hodnocení působení nového volebního systému na stranický systém u Kubáta vychází z archaického pohledu na stranický systém, odpovídající jeho stavu kolem roku 1998. KSČM minimálně od voleb 2006 není v izolaci,  je potenciálním koaličním partnerem ČSSD. Kdo by pochyboval, může navštívit například krajský úřad v Ostravě či Karlových Varech. V tiché podobě navíc levicové spojenectví fungovalo už za vlády Jiřího Paroubka. Adekvátně tomu poklesl význam centristické KDU-ČSL.

Řecká varianta volebního systému oproti Kubátovu tvrzení KSČM nijak nepomáhá. Naopak, při použití „řeckého“ systému v roce 2006 by komunisté měli o mandát méně než nyní. A nejen to, jejich pozice by oslabila i díky vyšším ziskům vítěze voleb (+ 4) a nejmenších – navíc jasně demokratických - stran (+ 4 křesla).

Na omezeném prostoru už bohužel nemůžeme vyvracet další autorem zmíněné mýty. Omezíme se jen na to, že návrh není ani „silně poměrný“, o čemž svědčí pokles indexu disproporcionality o jediný procentní bod oproti současnosti, a už vůbec ne „překombinovaně smíšený“, pro což hovoří nejen ten samý argument, nýbrž i absence jakýchkoli většinových prvků.

Pro ilustraci na závěr připomeňme, že kdyby se podle navrženého volebního systému hypoteticky volilo již v roce 2006, měla by nynější vládní koalice 108 mandátů, nebyli by  přeběhlíci a „rebelující“ poslanci by měli mnohem méně šancí oslabovat efektivitu vlády. A právě posílení akceschopnosti vlády a odstranění sklonů k přeběhlictví jsou smyslem tohoto návrhu. Profitovat z toho by měli voliči díky posílení skutečného významu odevzdaných hlasů.

Petr Sokol, Ladislav Mrklas, politologové, autoři návrhu volební reformy 


Článek ve zkráceném znění vyšel v časopise Reflex 9/2009.