CEVRO doporučuje: Výstava protikomunistického odboje v Senátu vzbudila velký zájem

25. února 2009
25 Únor
www.senat.cz
25.02.2009

V předsálí Jednacího sálu Senátu P ČR se uskutečnila v úterý 24. února 2009 ve 13 hodin vernisáž výstavy  III. odboj v Československu. Výstavu,  připomínající zvěrstva komunistického režimu, zde pořádají předseda Senátu Přemysl Sobotka společně s europoslancem Oldřichem Vlasákem.

Vernisáže  se zúčastnila  řada osobností,  například předsedkyně KPV ČR Naděžda Kavalírová, arcibiskup Karel Otčenášek a královéhradecký biskup Dominik Duka, senátoři, poslanci a mimo jiné také samotní  účastníci  protikomunistického odboje, kteří totalitní praktiky zažili na vlastní kůži. O tuto akci v Senátu byl skutečně velký zájem.

 Na vernisáži vystoupil také náš přední houslový virtuos Jaroslav Svěcený. Vlastní skladbu zahrál na housle známého, ale bohužel již zesnulého, houslaře Vladimíra Pilaře. 

Expozice, jejímž autorem je výtvarník Jan Kratochvíl,  obsahuje výmluvné svědectví o systému, který pošlapal svobodu občanů. Je také výrazem poděkování přímým účastníkům III. odboje v Československu - lidem, kteří záhy rozpoznali ohrožení základních hodnot svobodného světa nastupujícím komunistickým režimem a dokázali se mu postavit.

Výstava III. odboj v Československu měla premiéru v červnu 2006 v Evropském parlamentu v Bruselu, kde ji iniciovali europoslanci ODS Oldřich Vlasák, Nina Škottová a Petr Duchoň. Uspořádali ji zde společně s Konfederací politických vězňů České republiky. Výstava se stala putovní, a to nejen v České republice, ale možnost zhlédnout ji měli například i naši krajané v USA, Kanadě či Brazílii. Svoji pouť zahájila v České republice na podzim 2006 v Hradci Králové.

Výstava III. odboj v Československu se v Senátu P ČR uskutečnila v rámci III. ročníku Mezinárodního festivalu proti totalitě MENE TEKEL a potrvá zde  do 3. března  2009.

Po zahájení výstavy se v úterý 24. února 2009  ve 14 hodin uskutečnila v Jednacím sále  Senátu P ČR Mezinárodní konference festivalu proti totalitě MENE TEKEL o problematice výuky novodobých dějin v zemích Evropské unie, jejímž spolupořadatelem je předseda Senátu Přemysl Sobotka.

Na konferenci vystoupil se svým projevem také europoslanec Oldřich Vlasák.

Výstavu je  možné zhlédnout po předchozí telefonické domluvě v informačním centru Senátu PČR  - telefon: 257075707. Návštěvu výstavy je možné spojit i s prohlídkou Valdštejnského paláce, které končí v předsálí Jednacího sálu Senátu P ČR.


Oldřich Vlasák a krasobruslařka Ája Vrzáňová na vernisáži výstavy     Oldřich Vlasák je iniciátorem výstavy, kde vystoupil také s úvodním projevem.