Čunek opouští vládu, Kocáb míří dovnitř

13. ledna 2009
13 Led
www.respekt.cz
12.01.2009

Jiří Čunek odchází z vlády. Nikoliv však po jeho aféře údajné korupce, ale po vnitrostranickém sporu o to, zda má kabinet opustit on, nebo ministr financí Miroslav Kalousek (Více v článku Lidovecké řezání větví).
   Na ministerstvu pro místní rozvoj jej nahradí šéf legislativní rady vlády a ministerský veterán Cyril Svoboda. Vicepremiérkou by se měla naopak stát poprvé žena, ministryně obrany Vlasta Parkanová. Strana zelených již v neděli souhlasila s výměnou Džamily Stehlíkové za nestraníka Michaela Kocába. Nyní se čeká na výměnu ministrů za ODS. Premiér Topolánek oznámil, že změny dokončí, jak plánoval, byť ještě v neděli tvrdil, že rekonstrukce vlády pro něj není prioritou. Nejvíce se hovoří o ministerstvu zdravotnictví a dopravy.
   Rozhodnutí Čunka považuje za pozitivní politolog Josef Mlejnek jr. „Koaliční vládě to pomůže, minimálně před veřejností. Čunek byl těžko skousnutelný už i pro mnohé členy KDU-ČSL,“ řekl pro Respekt.cz Mlejnek.
   Situace v KDU-ČSL by se tak mohla do červnového sjezdu trochu uklidnit. „Není to úplně čitelná situace. Čunek prohrál základní střet, na druhou stranu bude mít čas zapracovat na své pozici před sjezdem. Protičunkovská opozice se ukáže během následujících dnů,“ myslí si o dopadu odchodu Čunka z vlády na lidovce politolog Ladislav Mrklas. Podle Mlejnka stranu může zachránit pouze to, pokud na lídra v červnu nebude kandidovat ani Čunek, ani Kalousek, ale třetí kompromisní osoba.

Koho z kola ven
Koho by měl vyměnit z ministrů ODS Mirek Topolánek? Obětovat veřejně neoblíbené ministry, nebo spíše ty, kteří nemají dostatečné výsledky? Nejpravděpodobnější řešení je trochu od každého. Odvolat mistra zdravotnictví Tomáše Julínka za jeho reformu zdravotnictví s regulačními poplatky (více k problematice v článku Dvanáct měsíců s poplatky), což ocení opozice i koaliční partneři a ministra dopravy Aleše Řebíčka, který je kritizován kvůli svým neprůhledným podnikatelským kontaktům.
   „V mediálním věku je to složitá věc. Nezvládnutí marketingu je stejně závažné, jako nezvládnutí obsahu,“ řekl Respektu.cz Mrklas s tím, že Julínek sice dělal dobrý obsah, ale nezvládl komunikaci. „Přežijí pak i ministři, kteří jsou neviditelní,“ dodal.
   Mlejnek připomněl, že pokud Topolánek Julínka odvolá, částečně tím přijme kritiku za reformu zdravotnictví. „Politicky to je však vhodné, aby Julínek odešel,“ míní. O odvolání Řebíčka, který je dobrým známým Topolánka, si naopak myslí, že je způsobeno vnitrostranickým tlakem. Připomenul předsjezdové třenice mezi Gandalovičem a Řebíčkem v severočeském regionu a jejich „kupování“ nových členů. Gandalovič nakonec místopředsednou ODS zvolen byl. „Na Řebíčka by mohli jeho odpůrci ještě něco vytáhnout, tak je lepší jej uklidit,“ domnívá se Mlejnek. Navíc nominací Petra Bendla na ministra dopravy by mohl Topolánek uklidnit středočeskou ODS.

(Ne)Okoukaný Kocáb
Při zmínce o nominaci Michaela Kocába za zelené zvedají oslovení politologové obočí. „Strana zelených se dostává do podobných kolejí jako před několika lety Unie svobody. Snaží se propadu preferencí čelit ráznými kroky. Je to však z nouze ctnost,“ glosuje nominaci Kocába Mrklas. Podle něj tím SZ ukazuje, že nemá dostatek vlastních kandidátů. „Renomé Kocáb postupně za 20 let ztratil. Co by mohl nového přinést do vlády,“ ptá se Mrklas. Podobně nominaci vidí i Mlejnek. „Kocáb byl ikonou pro lidi, kterým je dnes 35 až 45 let. Nevím, zda se zelení nepletou, když chtějí sázet na mladé,“ dodal Mlejnek.   
   Podle něj však Kocáb určitě přitáhne pozornost novinářů a médií. Není však přesvědčen, zda to může u Strany zelených zahýbat s preferencemi. „Působí to špatně. Prohrál senátní volby a po několika měsících jde do vlády. Schopný politik se ale pozná podle toho, zda dokáže straně dodat navíc jedno až dvě procenta, uvidíme,“ připustil smířlivě Mlejnek.

Předsednictví to neovlivní
Střídání ministrů ve vládě české předsednictví negativně neovlivní. Změny se týkají resortů, které nespadají do priorit českého předsednictví. Nejvíce se to může projevit u ministerstva pro místní rozvoj (MMR), přes které se čerpá značná část peněz z eurofondů. To ale přebírá zkušený ministerský politik Cyril Svoboda. „Byl to ministr zahraničí a Brusel dobře zná,“ hodnotí Svobodu Mlejnek. I Mrklas se domnívá, že každý den na MMR bez Čunka je dobrý. „Svoboda je zkušený administrátor,“ nepochybuje o bezproblémovém převzetí agendy na ministerstvu Mrklas.

Původní článek najdete zde