Rumunsko: přes pravicovou většinu možná velká koalice
Když se v Rumunsku zavřely v neděli 30. listopadu večer volební místnosti, zdálo se, že jasně zvítězili levicoví sociální demokraté, které do voleb vedl jako lídr bývalý ministr zahraničí Mircea Genoana. Výzkumy u volebních místností jim věštily šestiprocentní náskok a zdálo se, že si budou moci bez problémů vybírat, s kým budou chtít vládnout.
Během sčítání reálných hlasů se ale začalo ukazovat, že je dotahují liberální demokraté, které neformálně vede prezident země Traian Băsescu. Nakonec sociální demokraté vyhráli o necelé jedno procento, ale volební systém přiřkl nejvíce mandátů liberálním demokratům. Ti se ještě donedávna jmenovali Demokratická strana a přejmenovali se po spojení s odpadlíky z jiné strany.
Přes těsný výsledek je jasným vítězem voleb Demokratická liberální strana (PDL). Ta posílila v dolní komoře parlamentu o 48 křesel a bude ji reprezentovat 115 poslanců. Sociální demokraté (PSD) sice získali v koalici s malou Konzervativní (!) stranou (PC) nejvíce hlasů, ale o jeden mandát méně než liberální demokraté. Sociální demokraté jich budou mít sto deset, jejich konzervativní spojenec čtyři. Pro sociální demokraty ale výsledek znamená oslabení, protože před čtyřmi lety jim voliči přiřkli 113 mandátů.
Do parlamentu prošla ještě středopravicová Národní liberální strana (PNL) dosavadního premiéra Călina Popescu-Tăriceana. Národní liberálové získali 66 křesel. S 22 poslanci budou v novém rumunském parlamentu zastoupeni reprezentanti menšinového Demokratického svazu Maďarů v Rumunsku. Zbylých 18 mandátů připadlo zástupcům dalších menšin.
Kampaň byla vyhrocena zejména faktem, že bývalí spojenci – liberální demokraté a národní liberálové – a vítězové minulých voleb (v koalici Spravedlnost a pravda) se během minulého funkčního období rozkmotřili. Spor premiéra (národní liberál) a prezidenta (vůdce demokratických liberálů) vyústil v odvolání prezidenta parlamentem. Podle ústavy ale jeho odvolání muselo potvrdit všelidové hlasování. V něm voliči podpořili prezidenta a Băsescu zůstal v úřadě. Premiér však vzápětí odvolal z vlády ministry prezidentovy strany. Vláda se po zbytek období opírala o podporu opozičních sociálních demokratů.
Poprvé parlament bez extremistů
Polarizace mezi demokratickými stranami tentokrát vyhnala z parlamentu extremisty. Nacionalistická, xenofobní, antimaďarská a antiromská Strana velkého Rumunska (PRM), kterou vede bývalý Ceaucescův dvorní básník a novinář Corneliu Vadim Tudor, vypadla poprvé od roku 1992 z rumunského parlamentu. Nenahradila ho v něm ani Strana nové generace (PNG), kterou vede šéf bukurešťského fotbalového klubu Steaua Gigi Becali. Tato strana je sice umírněnější než Strana velkého Rumunska, ale Becali se zviditelnil například výrokem, že na „jeho“ stadionu se nikdy nebude hrát píseň We Are the Champions, protože její interpret Freddie Mercury byl homosexuál. PRM získala tři procenta hlasů, Becaliho strana přes dvě procenta.
O výsledku rozhodnou povolební jednání
Vzhledem k těsným výsledkům voleb zůstávají otevřené tři hlavní scénáře sestavování vlády. Velká koalice liberálních a sociálních demokratů se jevila před volbami jako málo pravděpodobná, protože strany dělí velké názorové rozdíly. Navíc sociální demokraté podporovali odvolání prezidenta Băsesca z úřadu, což těžko překousávají „jeho“ liberální demokraté. Liberání demokraty a národní liberály dosavadního preméra Călina Popescu-Tăriceana sice nerozdělují tolik programové odlišnosti, protože obě strany se v zásadě hlásí k politické pravici, ale v osobní rovině je problém ještě hlubší. Národní liberálové totiž nejenom Băsescovo odvolání podporovali, ale dokonce ho jako první navrhli. Otevřena proto zatím zůstává i koalice sociálních demokratů a národních liberálů, která do voleb držela Tăriceanovu menšinovou vládu národních liberálů a menšinových Maďarů.
Zatím se podle informací v rumunském tisku zdá, že vše překvapivě spěje k velké koalici. Sociální demokraté se totiž již hlasováním své celostátní rady přiklonili k tomuto spojenectví, které média označují jako „nemožnou koalici“. Nechtějí v ní ale menšinové Maďary, což liberálním demokratům zatím vadí. Trumfy v ruce ale zůstávají prezidentu Băsescovi, který podle ústavy jmenuje premiéra. Băsescu designoval do této funkce kandidáta liberálních demokratů Theodora Stolojana, který již vládu v minulosti řídil, i když ještě jako příznivce jiné politické strany. S kým sestaví koaliční vládu však zatím není úplně jisté.