CEVRO v médií v prosinci

22. prosince 2008 - redakce
22 Pro

• Kde musí pravice hledat své štěstí, MF Dnes, 5. 12. 2008, Ladislav Mrklas
Jestli sociální demokraté pod Jiřím Paroubkem něco zvládli, pak je to chovat se ke svým voličům jako obchodník k zákazníkovi, jako podnikatel ke klientovi. Aspoň naoko mu vycházet vstříc. Pracovat s prvky politického marketingu. Něco takového zatím ODS nedokázala. Je jasné, že na rozdíl od sociální demokracie ODS nemůže přicházet s tak jednoduchými a populistickými řešeními. Proč by však pravicová strana neměla bránit zájmy lidí, kteří od ní nechtějí nic jiného, než aby se o ni mohli opřít v horších časech? I ODS musí ukázat, že „dělá něco pro lidi“, byť to bude něco jiného, než nabízí ČSSD. Pokud tuto výzvu nepřijme, čeká ji vlna těžkých volebních porážek a vyklizení dosud unikátních pozic.

• Hodnoťme porážku ODS racionálně, Neviditelný pes, 5. 12. 2008, Zbyněk Klíč

• Pálenka, modrá punčocha a možná přijde i zvíře, MF Dnes, 5. 12. 2008

• Skutečná strana je taková, která přežije svého zakladatele, MF Dnes, 5. 12. 2008, Ladislav Mrklas
Odchod Václava Klause z funkce čestného předsedy znamená, že ODS udělala další krok na cestě ke skutečně dospělé straně. Někteří politologové dokonce říkají, že skutečnou stranou se dá nazvat pouze taková strana, která přežije svého zakladatele a vůdce.
   Na  stranu je poněkud kuriózní prohlášení Václava Klause, že mu již delší dobu dělá  identifikovat se s kroky ODS, vezmeme-li v potaz, která strana mu opakovaně umožnila zvolení prezidentem republiky. Předpokládám, že ODS tento krok příliš neuškodí. Dokonce by jí  pomoci u voličů středu, kterým některé Klausovy názory vždycky vadily.