Zapojení dobrovolníků – nedílná součást politického marketingu

22. prosince 2008 - Marek Buchta
22 Pro

Jednou ze zajímavých, u nás stále opomíjených součástí politických kam­paní je i zapojení dobrovolníků. To má tradici zejména na an­glo­-ame­ric­kých politických trzích, nicméně v posledních letech se s úspěchem rozšířilo i do kontinentální Evropy. Je prokázáno, že existuje skupina lidí, kteří jsou ochotni se zapojit do volebních kampaní bez toho, aby se stali členy nějaké politické strany. Rozsáhlý výzkum v České republice ukázal, že u nás se tento potenciál blíží 10 % populace.

Americké prezidentské volby
Opravdovým mistrem oboru se ukázal tým Baracka Obamy. Způsob, jakým dokázal do kampaně zapojit dobrovolníky, byl obdivuhodný a zasloužil by si samostatnou studii. V rámci tohoto článku si připomeňme alespoň některé hlavní body. Je to zejména využití internetu, který hraje ­ne­pos­tra­da­telnou úlohu a plní organizační, ­in­formační, komunikační a komunitní funkce. Ukázku z internetové stránky projektu my.barackobama.com (zkráceně MyBO) vidíte na obrázku 71. Celý projekt byl fenomenálně úspěšný, pokračuje i po volbách a má ambici stát se novou sociální sítí. Dalším tématem je organizace a školení dobrovolníků. Obama k tomu uspořádal již v létě 2007 sérii tréninků pod názvem Camp Obama (obr. 2).

Příklady z Německa
Přílišná „americkost“ bývá někdy problémem pro uznání metod práce s dobrovolníky. Ukažme si tedy i několik příkladů ze sousedního Německa. Postoje k zapojení dobrovolníků byly u našich sousedů obdobně chladné jako u nás. Situace se začala lámat v roce 2005. CDU vyslala své pozorovatele pro zkušenosti do USA i Británie a poprvé si vyzkoušela takovýto projekt v zemských volbách v Severním Po­rý­ní­-Vestfálsku (Team NR Win – obr. 3) v roce 2005. Plné nasazení potom nastalo v celostátních volbách na podzim téhož roku (teAM Zukunft – obr. 4).

CDU již zbrojí na volby v roce 2009
Německo čeká supervolební rok 2009. Kromě voleb do EP v červnu jsou naplánovány i parlamentní volby na 27. září. Očekává se obdobně těsný souboj jako v roce 2005. A v takových soubojích záleží na každé maličkosti. CDU proto představila svůj tým již na sjezdu ve Stuttgartu na přelomu listopadu a prosince 2008. Projekt dobrovolníků dostal název teAM Deutschland 2009. Hned v prvních dnech se registrovalo přes 2000 lidí a strana si tentokrát připravila na webové stránce týmu šestimístné počítadlo (v roce 2005 měl teAM Zukunft více než 30 000 členů). Prvních 500 dobrovolníků dostalo oranžové triko s číslem (obr. 5 a 6).

Obr. 1: Projekt MyBO my.barackobama.com
Obr. 1: Projekt MyBO my.barackobama.com

Obr. 2: Logo Campu Obama
Obr. 2: Logo Campu Obama

Obr. 3: Team NR Win v Severním Porýní-Vestfálsku
Obr. 3: Team NR Win v Severním Porýní-Vestfálsku

Obr. 4: Angela Merkelová obklopená členy teAMu Zukunft; Berlín 2005
Obr. 4: Angela Merkelová obklopená členy teAMu Zukunft; Berlín 2005

Obr. 5: On-line registrace teAM Deutschland pro supervolební rok 2009
Obr. 5: On-line registrace teAM Deutschland pro supervolební rok 2009

Obr. 6: Prvních 500 dobrovolníků dostalo číslovaná trička
Obr. 6: Prvních 500 dobrovolníků dostalo číslovaná trička