Na rozdíl od kritiků vím, co navrhuji

22. prosince 2008 - Ivan Langer
22 Pro

Nobodys perfect neboli Nikdo není dokonalý, tak zní snad nejznámější věta ve slavném americkém filmu Někdo to rád horké. A platí! Na všechny, na něž se podívám kolem sebe, zrcadlem počínaje.
   Lidové noviny mi nedávno věnovaly celou stranu, kritickou (Tři Langrovy přehmaty v řadě, 19. 11.). Nu což, beru, jen chci říct svůj názor, zda to, co je nazýváno chybou, je skutečně chyba, anebo je ve skutečnosti chybou to nazývat chybou.
1/ Let do USA, když v Litvínově pochodovali náckové – chyba nechyba?! Zrušení víz do USA nebyl dáreček či shoda okolností. Byl to výsledek tvrdé dvouleté práce a pevné vůle jít za svým cílem. A byla to ČR, která (přes obrovský tlak starých členských zemí EU) otevřela cestu nejen pro své občany, ale i ty z dalších zemí. Byl jsem při tom, pracoval jsem a bojoval za to spolu se skvělým týmem na ministerstvu vnitra. A cesta do Ameriky 17. listopadu byla naplněním snu o svobodném cestování, který jsme měli před rokem 1989, ale i po něm. Byl to symbol zbourání další bariéry, která kolem nás jako reziduum komunistického režimu přetrvávala. Dávno předtím jsem extrémistům poslal jasný signál, že se demokracie umí bránit, v podobě návrhu na zrušení Dělnické strany. To je úkol ministra vnitra, který je přesvědčen, že náckové i (krypto)komunističtí mládežníci porušují platné zákony! Ať si kdo chce co chce říká, vím, že poldové to v Litvínově zvládli. Zaslouží si ocenění. A vůbec k tomu nepotřebovali mít „symbolicky“ doma za zády ministra vnitra!
2/ Slavnostní předání nových policejních aut – chyba nechyba?! Symbolem policejního auta se na dlouhá léta stala stará zrezavělá felicie, ve které v zimě bylo zima a v létě se v ní kvůli vedru nedalo vydržet. Řekl jsem, že to změníme. Více než rok jsme pracovali na projektu Nová policejní auta. A výsledek? Oproti některým původním odhadům kupujeme nová auta ne za 2,2 miliardy, nýbrž za 1,35 miliardy. Ušetřili jsme stovky milionů korun a získali auta nové generace. Česká policie v českých autech. Octavia za cenu fabie, i tak se to dá říct! Historicky největší a nejlepší nákup. A proto slavnostní předání v Brně, jehož náklady šly do několika málo statisíců korun. Historický projekt, úspora několika stovek milionů oproti nákladům ve statisících korun!
3/ Víza pro Vietnamce. „Místo toho, aby vnitro řešilo příčinu, tedy korupci, rovnou zastavilo vydávání víz“ – tak zní, podle LN, třetí chyba. Spíše než analytický soud to připomíná slova člověka, který si z importu Vietnamců do ČR udělal výnosný byznys a teď křičí a kope kolem sebe. Několik takových znám! Materiál pro jednání vlády vznikal dlouho a nebyl první k tomuto tématu. Ano, věnuji se této problematice, a to podstatně šířeji, než informovala ČT a komentovaly Lidové noviny. Státem organizovaná migrace, korupce, obchod s lidmi, závažná trestná činnost, miliardové daňové úniky, výroba a distribuce drog. I to, bohužel, souvisí s vietnamskou komunitou u nás.
   Na rozdíl od těch, co komentují něco, co nikdy neviděli, vím, co a proč jsem vládě navrhoval k rozhodnutí. A proto, do třetice nekladu otázku – chyba nechyba, nýbrž kategoricky říkám: správné rozhodnutí! Čím chybu neuděláme. Věřte nebo nevěřte, mám rád kritiku. Beru ji jako důležitou zpětnou vazbu, protože určitě nejsem dokonalý. Na otázku položenou v úvodu – zda bylo chybou to, co bylo LN označeno za chybu, či naopak bylo chybou to nazývat chybou – nechť si odpoví každý sám. Není důvod se na sebe kvůli různým názorům mračit. Co stojí za to, je užít si možnost říct na věci svůj názor! Tím určitě neuděláme chybu!