Listopadová Akademie rozebrala politologii a právo

04. prosince 2008 - Kamila Hubáčková
04 Pro

V listopadu pokračovala Akademie dalšími dvěma kurzy – v prvním osvětlila Doc. Alena Macková z Právnické fakulty studentům základní rozdíly mezi soukromým a veřejným právem a popsala systém ochrany práv České republiky. Druhý blok pak obstaral rektor CEVRO Institutu Miroslav Novák, který poprvé přednášel o politologii. Tématem jeho přednášek byly základy politické vědy a teorie demokracie.
   Po průběhu prvních bloků se k nám také dostaly první ohlasy na přednášky. Přinášíme vám jeden z nich.

Široké vědomosti bez encyklopedií
Jsem jednou z tří desítek vyvolených, kteří v akademickém roce 2008/2009 dostali šanci absolvovat Li­be­rál­ně­-kon­zer­va­tiv­ní akademii. Zájem z mé strany byl především o rozšíření společenského přehledu, získání zkušeností, kontaktů aj., což po prvním proběhlém „školním víkendu“ účel do posledního puntíku zatím plní.
   V sobotu ráno jsme, my studenti, byli přivítání ředitelem institutu a jeho kolegy slovy: „Zaplatili jste si akademii, tak si z ní vezměte, co nejvíce můžete, využijte toho, že se můžete vzdělávat, a studujte!“ Jsem člověk stále ještě studující VŠ a také pracující a vím, jak to ředitel myslí a že právě úspěch lidí je to, co jej ve své práci pohání dále.
   První přednáškový blok o mezinárodních vztazích byl pro mne zcela první na toto téma. I když mne dějepis a jemu příbuzné předměty nikdy moc nebavily, přednášející si během prvních dvou minut získal moji pozornost, kterou svým poutavým výkladem následně zajistil po celou dobu 3,5 hodin. Spousta mých kolegů také hodnotila přednášku více než kladně, srozumitelně. Téma bylo velmi zajímavě zpracované. A to nejpodstatnější je, že jsem si odnesla široký přehled vědomostí v hlavě, aniž bych listovala rozsáhlou encyklopedií.
   Oběd, jako další součást, byl výborný. A na některé hladovce z nás zbyly také dva sladké moučníky ve formě domácího perníku.
   Odpolední blok patřil komunikaci a veřejné prezentaci. Velmi mne překvapilo, že přednášející byli dva, neboť s takovou formou výuky jsem se ještě nikdy nesetkala. Ale pro klady tohoto principu učení nemusím při hodnocení chodit daleko. Udržet pozornost po obědě bylo sice zprvu náročné, ale přednášející nás natolik vtáhli do praktické výuky, že se celý blok stal z naší strany také hodně aktivním. Spadly první zábrany a po seznámení jsme se, my studenti, pustili s chutí do komunikace. Ač jsem absolvovala již několik přednášek na podobné téma, byla i tato část pro mne velkým přínosem a v mnohém informačně novinkou. Během školního roku nás čeká ještě vystoupení před kamerou a další praktická cvičení. Zde určitě platí: „Těžko na cvičišti, lehko na bojišti.“
   Večerní akce „společného seznamování“ jsem se bohužel nezúčastnila, ale podle ohlasů mých kolegů vím, že bylo veselé, dlouho do noci a ku prospěchu věci.
   Co bych si dovolila popsat jako negativní? Kvůli rozdělení do dvou skupin je nyní trochu těžké orientovat se mezi kolegy, kteří se při přednášce komunikace a seznamování nepředstavili právě té naší skupině. Přesto doufám, že se během dalších přednáškových bloků stihneme seznámit.
   Líbí se mi, že se snažíme držet při sobě, chceme se vídat i mimo „školu“, komunikujeme spolu ve většině případů bez problémů, zaujatosti právě proto, že jsme všichni na jedné lodi.

Alena Drahná

Další termíny kurzů: 29. 11., 10. 1., 14. 2., 14. 3., 18. 4., 16. 5.

Alena Macková při přednášce práva
Alena Macková při přednášce práva