Krajské volby v Pardubickém kraji – proč ODS nezvítězila?

04. prosince 2008 - Michal Slánička
04 Pro

Výsledek voleb v Pardubickém kraji nepřinesl vítězství ODS. Prvním důvodem je, že volební tým v Pardubicích nereflektoval akcent volební kampaně konkurence. Nejde o přistoupení na agresivitu kampaně ČSSD, nýbrž o vysvětlující protiúdery v okruzích – a to i krajských, které se levici podařilo skvěle nastavit.
   Zde bylo chybou zříci se pomoci centrální úrovně stran jak u ODS, tak u KDU-ČSL. Byl podceněn průběžný vysvětlovací aspekt politiky a nebyl tlak na ministry k důkladnému vysvětlování reforem. Nešťastné však bylo u ODS i potlačení některých krajských témat jako např. sociální oblasti, či sázka na jedno dominantní téma – dopravu.
   Druhým důvodem je skutečnost, že v celé Evropě fungují regionální volby jako protiváha voleb celostátních. Bohužel ani s touto věcí nebylo pracováno. Nicméně ukazuje to, že vládní strany nemohly mnoho činit proti úspěchu hegemonní opoziční strany na levici, chtějí-li navíc prosadit potřebné nepopulární změny.
   Třetím důvodem je věc, se kterou nemohl bojovat žádný volební tým v žádném kraji. Dovolám se prof. Rabušice, který ve svém textu o anomii v české společnosti jasně poukázal na zjištění, že reformy mají vliv na strach voličů z budoucnosti. Díky nepochopení kroků hlavně u méně vzdělaných a nízkopříjmových skupin dochází k preferenci a následné volbě konkrétně sociální demokracie. Dodejme, že tento segment je značně rozsáhlý.
   Volby mají však i novoty. Lidovci zaujali loajální postoj vůči vládě i reformám a postavili se proti celostátním tématům v krajských volbách i agresivní konfrontační kampani. Troufám si říci, že právě výnosnost ­agre­si­vity a odklon od věcnosti krajských ­témat, které přinesla letos ČSSD, budou určujícím ponaučením všech stran pro příští krajské volby. Dodejme bohužel.