Petr Mach / Před krizí bylo bankovnictví státními regulacemi zcela sešněrované

04. prosince 2008 - redakce
04 Pro

Petr MachCo považujete za hlavní příčiny krize?
Existují odlišné příčiny v každé zemi, kde se dostaly banky do potíží. Na Islandu a v Maďarsku si lidé krátkozrace brali hypotéky v jiné než národní měně a brali na lehkou váhu riziko znehodnocení měny. Nyní při pro ně nevýhodném kurzu jsou pro ně splátky příliš drahé a bankám se nevrací investovaný kapitál. Bylo to ale jak ze strany klientů, tak ze strany bank vědomě přijaté riziko. V USA politici chtěli pomocí regulací dopřát hypotéky lidem, kteří na ně neměli, takže neschopnost splácet se musela dříve či později projevit.

Stojí v počátku krize regulace nebo krize volného trhu?
Žádné odvětví nebylo tak vzdálené ideálům laissez faire (nezasahování státu), jako bankovnictví. Před krizí bylo tedy bankovnictví státními regulacemi zcela sešněrované. Zákony nařizovaly americkým bankám poskytovat hypotéky bez ohledu na příjmovou situaci dlužníků, státem zřízené agentury hypotéky kupovaly za dluhopisy, kterým stát dával garance. České banky v žádné krizi nejsou a podobné regulace naštěstí nemáme.

Jak by krizi řešil pravověrný liberální ekonom a jak v této souvislosti hodnotíte počínání evropských státníků?
Děje se pravý opak toho, co by doporučil liberální ekonom. Ačkoliv české banky jsou zcela v pořádku, stát zvyšuje povinné pojištění bankovních vkladů a ruší spoluúčast klientů. Vytváří se tak obrovský morální hazard: lidé se budou dívat jen na nabízené úroky a o solidnost banky se nebudou zajímat. Banky budou mezi sebou soutěžit o vyšší nabízený úrok, ale jen za cenu riskantnějších investic. Rakouská vláda lije peníze daňových poplatníků do bank, které jsou zcela zdravé, atd.

Dá se srovnat dnešní situace s ekonomickou krizí 30. let?
Dnes zažívají některé země (nikoliv ČR) krizi bank, nikoliv hospodářskou krizi. Ekonomiky dále rostou a nezaměstnanost nestoupá. Nejde o hospodářskou krizi, jen o krizi některých bank. To, že Německo ­eko­nomicky klesá, s touto finanční krizí nesouvisí. Německo má také banky v pořádku. Německo neroste kvůli jiným nadměrným regulacím.

V jakém časovém horizontu podle vás důsledky krize pominou?
České republiky se finanční krize netýká, ekonomika dál roste solidním tempem. Krize se dotkla jen majitelů akciových podílových listů, kterým poklesla hodnota. Kdy se vrátí akciové indexy na své loňské hodnoty se ale předvídat nedá. Může to být za měsíc, stejně jako za pět let.


Petr Mach (nar. 1975)
• výkonný ředitel Centra pro ekonomiku a politiku
• lektor Vysoké školy ekonomické