Říjen

03. prosince 2008 - Petr Sokol
03 Pro

Krajské a senátní volby
Vítězem krajských i senátních voleb se stala jednoznačně ČSSD. ODS obhájila pouze tři z devíti senátních křesel a prohrála ve všech krajích s ČSSD. Výsledek mimo jiné znamená ztrátu dosavadní většiny v Senátu, kde počet senátorů poklesl z 41 na 35, a ztrátu všech 13 hejtmanských pozic a zřejmě i většiny míst v krajských radách.

Jednání o krajských koalicích
ODS se zatím podařilo vyjednat účast na krajských koalicích pouze v Olomouckém a Zlínském kraji. V obou těchto moravských krajích by měla ODS vládnout společně s ČSSD, která bude disponovat postem hejtmana a většinou v krajské radě, a s KDU-ČSL. Koaliční jednání i za účasti ODS stále probíhají v Jihočeském a Jihomoravském kraji, kde se zdá účast ODS v koalici možná, a v Ústeckém kraji, kde je situace zatím nepřehledná.
   ČSSD zatím vytvořila koalice se středovými subjekty v obou východočeských krajích, s komunisty v Moravskoslezském a Karlovarském kraji a menšinové rady s podporou komunistů v Plzeňském a Středočeském kraji a na Vysočině. V Libereckém kraji se již domluvená koalice s malými středovými stranami rozpadla a jednání pokračují.

Vedení ODS k povolební situaci
Vedení ODS se shodlo na tom, že se má volební kongres konat ve stanoveném prosincovém termínu. Současná koaliční vláda by také měla i přes porážku v krajských a senátních volbách pokračovat. Premiér Mirek Topolánek to oznámil po večerním zasedání stranického grémia 26. října s tím, že bude iniciovat jednání s koaličními partnery. Grémium se tak nepřiklonilo k návrhu některých politiků ODS, aby se po debaklu strany v krajských a senátních volbách konal v dřívějším termínu kongres mimořádný.
   Topolánek po zasedání grémia dále oznámil, že vedení strany dalo své funkce k dispozici. Již o týden dříve dali své funkce k dispozici všichni ministři ODS, aby premiér mohl provést případné změny ve vládě. Na veřejnost v této souvislosti pronikla nabídka ministerského křesla pro hejtmana Bendla. Ten ji ale veřejně odmítl.
   Senátorskému klubu ODS grémium doporučilo, aby na funkci předsedy Senátu nominovalo současného šéfa horní komory a člena ODS Přemysla Sobotku. Krajským reprezentacím, jež nyní vyjednávají o krajských koalicích, grémium doporučilo, aby nepodpořilo koalice, jichž by se zúčastnila nebo je podporovala KSČM. Dalším „mantinelem“ pro vyjednavače ODS je to, aby „drželi“ programové a ideové principy ODS.

Bém bude kandidovat na předsedu ODS
Pražský primátor a první místopředseda ODS Pavel Bém oznámil 27. října svou kandidaturu na předsedu ODS. O post se chce ucházet bez ohledu na to, kdo budou jeho protikandidáti. Před volbami do krajských zastupitelstev a Senátu sice prohlašoval, že proti současnému předsedovi strany a premiérovi Mirku Topolánkovi kandidovat nebude, ale po volbách svůj názor změnil.
   Bém se podle svých prohlášení chce ve vedení strany opřít zejména o regionální politiky. Již po krajských volbách Bém vyzval vedení, jehož je také členem, k rezignaci. Po druhém kole senátních voleb navíc přišel s myšlenkou svolání předčasného kongresu.

Topolánek chce funkci předsedy ODS obhájit
Předseda ODS a vlády Mirek Topolánek veřejně na pražském Žofíně vyhlásil svou kandidaturu na předsedu strany. Po volbách do krajských zastupitelstev a Senátu si vzal čas na rozmyšlenou, ale 2. listopadu se rozhodl svou pozici v čele občanských demokratů obhajovat. Po volbách Topolánek prohlásil, že je po volební prohře občanských demokratů ochoten za určitých podmínek rezignovat na křeslo předsedy strany. V prohlášení uvedl, že by to udělal tehdy, kdyby se v ODS objevila osobnost, která by prosazovala program liberálně konzervativní středopravicové strany s masovou podporou, jednotu ODS a trojkoaliční vládu. Premiérem však hodlal zůstat.

Vojíř a Zahradil zvažují kandidaturu na předsedu
Poslanec ODS Oldřich Vojíř se chce na prosincovém kongresu ODS ucházet o funkci předsedy, jestliže předsednické křeslo nebude obhajovat nynější šéf strany Mirek Topolánek. Řekl to 30. října novinářům v Poslanecké sněmovně. S nynějším předsedou prý svůj úmysl nekonzultoval. Dodal ale, že je mu Topolánkův program blízký.
   Řady kandidátů na funkci předsedy ODS by mohl rozšířit také evropský poslanec Jan Zahradil. Podle vlastních vyjádření pro tisk by mohl stranu řídit dočasně. O funkci by se ucházel v případě, kdyby na prosincovém volebním kongresu strany proti sobě stanuly bloky současného šéfa ODS Mirka Topolánka a místopředsedy strany Pavla Béma, které by se nebyly schopné dohodnout. Zahradil tvrdí, že má blízko jak k Topolánkovi, tak k Bémovi.
   O kandidatuře uvažuje také Moravskoslezský hejtman Evžen Tošenovský.

J. Stříteský dál povede klub senátorů ODS
Předsedou senátorského klubu ODS byl 11. listopadu znovu zvolen pardubický senátor Jiří Stříteský, který stojí v jeho čele od konce října 2007. Stříteský vedl klub již dva roky. Klub ODS v Senátu bude mít nyní 36 členů, protože k 35 senátorům zvoleným za ODS se po volbách přidala nezávislá senátorka z Ostravy Liana Janáčková.