Volby v USA v říjnu

03. prosince 2008 - redakce
03 Pro

3. 10. V televizní debatě kandidátů na viceprezidenta si podle většiny Američanů vedl lépe demokrat Joe Biden. Za vítěze ho v průzkumu CNN označilo 51 procent lidí. Jeho republikánská soupeřka Sarah Palinová přesvědčila jen 36 procent diváků. Ale z průzkumu pro ni vyplynula i jedna dobrá zpráva: skoro tři čtvrtiny dotázaných uvedly, že si počínala lépe, než čekali. Palinová podle průzkumu CNN a Opinion Research Corp. příjemně překvapila 84 procent lidí, Biden překonal očekávání 64 procent diváků.
   Průzkum také ukázal, že „lidový“ styl aljašské guvernérky byl sympatický 54 procentům diváků, zatímco Bidenův projev byl příjemnější dvěma třetinám dotázaných. Sedmdesát procent lidí uvedlo, že Biden se choval víc jako typický politik.
   Demokrat a zkušený senátor Biden také vyhrál co do schopnosti prezentovat své postoje (v poměru 52 ku 36 procentům). Velká propast mezi oběma kandidáty zeje, pokud jde o kvalifikovanost pro prezidentskou funkci. O Bidenově kvalifikovanosti je přesvědčeno 87 procent lidí, v případě Palinové jen 42.

5. 10. Republikánská kandidátka na amerického viceprezidenta Sarah Palinová zostřila kritiku demokratického kandidáta na prezidentský úřad Baracka Obamy. V sobotu ho obvinila, že se „kamarádíčkuje s teroristy“. Obama její tvrzení odmítl jako „senzacechtivou politiku“, píše agentura Reuters. Palinová citovala z článku listu New York Times zabývajícího se Obamovými kontakty s Billem Ayersem, bývalým spoluzakladatelem militantní organizace z éry vietnamské války v 60. letech s názvem Weather Underground, který je nyní profesorem illinoiské univerzity.

6. 10. Americká Republikánská strana chce vznést k federální volební komisi stížnost na kandidáta demokratů Baracka Obamu. Podle republikánů nelegálně financuje svoji kampaň, když dary pro něj překračují povolenou hranici a v rozporu s právem také přijímá příspěvky cizinců. Obamův volební tým to odmítá. Republikáni tvrdí, že Obama získává peníze v zemích jako Nigérie. Právě tam se teď financování jeho kampaně vyšetřuje. Vadí jim také to, že částky na podporu jeho kampaně přesahují povolených 2300 dolarů. Podle agentury Reuters se demokratům zatím na Obamovu kampaň podařilo získat přes 454 milionů dolarů. Více než polovina z této sumy však dorazila na účet Obamovy kampaně od malých dárců, kteří přispěli částkami menšími než 200 dolarů.
   A právě to je jádrem sporu. O těchto dárcích totiž strany nemusejí uvádět detailní informace. Na problém už upozornil i týdeník Newsweek.
   Podle něj přispěli dva fiktivní dárci, kteří používají jména Doodad Pro a Good Will na Obamovu kampaň více než jedenácti tisíci dolary, ale posílali je po desetidolarových a pětadvacetidolarových částkách.

8. 10. I druhé televizní střetnutí Baracka Obamy a Johna McCaina skončilo vítězstvím demokratického kandidáta. Američané se na tom shodli v průzkumech CNN i CBS. Důležité je ale pro Obamu hlavně vítězství u nerozhodnutých voličů. Přesvědčil 40 procent z nich, zatímco McCain jen 26 procent. Jak ukázal průzkum CNN, vyhrál Obama debatu podle 54 procent diváků a McCain u 30 procent Američanů. Zbytek vidí střetnutí jako remízu. Demokrat vyhrál před deseti dny i první televizní střet, tehdy ale menším rozdílem.
   Celkové výsledky průzkumu nejsou nejdůležitějším údajem. Na televizní debaty se totiž dívá více demokratických voličů než republikánů a následně mají převahu i mezi dotázanými.

10. 10. Nejvyšší soud Aljašky zamítl žádost republikánských poslanců, aby se zastavilo parlamentní vyšetřování republikánské kandidátky na amerického viceprezidenta Sarah Palinové. Ta je podle demokratů podezřelá z možného zneužití moci ve své funkci guvernérky Aljašky. Soud odmítl tvrzení republikánů, že vyšetřování je politicky motivované. Oficiální vyšetřování Palinové v případu nazvaném Troopergate začalo na úrovni jejího státu před jejím zářijovým jmenováním za kandidátku.
   Vyšetřování má odpovědět na otázku, zda Palinová správně či nesprávně propustila 11. července šéfa veřejné bezpečnosti Aljašky. Propuštění zdůvodnila tím, že odmítl propustit pro údajné pracovní pochybení policistu. Ten se v té době složitě rozváděl se sestrou Palinové a tlak guvernérky označil za zaujatost.

13. 10. Bývalý americký prezident Bill Clinton a jeho manželka Hillary podle informací CNN poprvé společně vystoupili v kampani na podporu demokratického prezidentského kandidáta Baracka Obamy. Někdejší první pár se zúčastnil mítinku Obamova viceprezidentského kandidáta Joea Bidena v pensylvánském Scrantonu.

16. 10. Američtí prezidentští kandidáti, demokrat Barack Obama a republikán John McCain, se naposledy střetli před zraky milionů televizních diváků. V nejostřejší ze všech tří debat si vzájemně vyčítali negativní kampaň a obhajovali své ekonomické plány. Podle průzkumů byl v debatě i tentokrát úspěšnější demokratický senátor.