Neděsí vás rudá mapa republiky po krajských volbách?

03. prosince 2008 - Jaroslav Plachý
03 Pro

Velká říjnová socialistická revoluce, která u nás při krajských volbách proběhla, přebarvila mapu České republiky na růžovo. S výjimkou Prahy, kde se volby nekonaly. A podobně jako v Rusku, kde se socialistická revoluce změnila na komunistickou, hrozí stejné nebezpečí i u nás.
   Paroubek totiž chce vytvořit krajské koalice se všemi stranami (včetně KSČM) kromě ODS. Pak by mapa našeho státu opravdu zrudla. Nezbývá tedy než doufat, že krajské reprezentace ČSSD odmítnou politikaření na úrovni krajů a s komunisty do koalic nepůjdou. Vzhledem k tomu, že s nimi mají téměř ve všech krajích většinu, pokušení bude značné. Ve Zlínském kraji byla však spolupráce nyní končící trojkoalice natolik dobrá, že by byl podle mého názoru těžký hřích ji pohřbít. Zajímavé ovšem bude, jak si socialisté vládnoucí krajům poradí při kooperaci s vládou. Jak splní své sliby a uspokojí očekávání voličů.
   Na emigraci to zatím není. Krajské volby zahraničněpolitickou ori­entaci ani vnitropolitickou situaci státu změnit nemohou. Podstatně horší dopady by rudá mapa republiky měla po volbách do poslanecké sněmovny. Ty se budou konat za necelé dva roky, a teprve tam bude svedena rozhodující bitva s komunismem. Přičemž parlamentní volby v roce 2010 vůbec nemusí dopadnout jako krajské v roce 2008. Není k tomu žádný důvod.
   Krajské volby se staly už potřetí referendem proti vládě. V roce 2000 z nich referendum udělala Čtyřkoalice známým heslem „Konec vlády růže s ptákem“. O čtyři roky později to bylo referendum proti vládě ČSSD a nyní do třetice to bylo referendum proti vládě ODS. Tak to bude i v budoucnu, pokud se termín krajských voleb nebude krýt s termínem voleb do poslanecké sněmovny.
   Žel, krajské volby nejsou (a asi dlouho ještě nebudou) o krajských tématech, o kvalitě práce hejtmanů a krajských zastupitelstev. Spíše je to příležitost pro opozici napráskat vládě v polovině jejího volebního ­ob­dobí.
   Pevně věřím, že to neznamená, že ODS nevyvodí z prohraných voleb patřičné personální i programové závěry a neudělá vše, aby se chyby (především na centrální úrovni) už neopakovaly.

Článek byl publikován 27. 10. 2008 v deníku Dobrý den s kurýrem.