Úvodník

03. prosince 2008 - Petr Sokol
03 Pro

Vážení čtenáři

Právě se vám dostává do ruky další, letos již desáté číslo časopisu CEVROREVUE. Jeho klíčovým tématem se stal fenomén, který je v poslední době v České republice stále více předmětem veřejné diskuze. Jedná se o téma politického extremismu. Po zákazu Komunistického svazu mládeže sáhlo ministerstvo vnitra nedávno k návrhu na zákaz krajně pravicové Dělnické strany. Zákazy sice extremismus neodstraní, ale jsou nezbytným signálem extremistům, že jejich aktivity proto demokratickému státu a lidským právům nezůstanou bez odezvy.
   Tematická část tohoto čísla nabízí několik analýz současného stavu extremismu v ČR i v Evropě. Z médií se občas může zdát, že převažuje, a je proto nebezpečnější, extremismus pravicový. V tomto čísle publikované analýzy ale potvrzují, že obě formy extremismu jsou si v základních prvcích podobné a jejich nebezpečnost je obdobná.
   V Galerii osobností světové pravice jsme tentokrát napřeli pozornost do současné izraelské politiky a politolog Marek Čejka představuje politickou dráhu možné izraelské premiérky Cipi Livniové.
   V pravidelném okénku do třetího světa se podíváme do stále neklidného afrického Konga.
   V zahraniční inspiraci jsme pro změnu vybrali analýzu zemských voleb v sousedním Bavorsku. V něm se nedávno uskutečnily volby, v nichž pravicová CSU po desetiletích ztratila většinu v zemském sněmu. Výsledky bavorských voleb na stránkách CEVROREVUE analyzuje poslankyně Helena Mallotová.
   Ve vědomostním testu zůstáváme styloví a i zde se zabýváme podobami levicového i pravicového extremismu. V nepolitickém rozhovoru se představuje poslanec Oldřich Vojíř. Bohaté aktivity CEVRO v posledních týdnech představuje rubrika O CEVRO.

Příjemné čtení!