Aktuality z voleb v USA

20. října 2008 - redakce
20 Řij

17. 8. Kandidáti na příštího amerického prezidenta Barack Obama a John McCain poprvé promluvili podobnou rétorikou a z jednoho místa. Sešli se v televizním pořadu populárního pastora Ricka Warrena a shodli se v pohledu na křesťanské hodnoty. Když ovšem došlo na potraty a válku proti teroru, bylo po idyle. V katedrále ­Sadd­le­back v Los Angeles, kam přišli do hodinového pořadu duchovního a spisovatele Ricka Warrena, se postupně vyzpovídali z několik témat. Debatu přímo sledovalo tisíc lidí. Podle amerických komentátorů mohla diskuse pomoci spíše Obamovi, kterého 12 procent Američanů považuje za muslima. Zatímco první Warrenův host, senátor Obama, se prezentoval jako moderněji smýšlející člověk, který se postavil za právo ženy na umělé přerušení těhotenství, McCain to striktně odmítl. Podle serveru BBC se přihlásil k hnutí Pro život a vyjádřil mu podporu. Oba se ovšem důrazně přihlásili k základním křesťanským hodnotám a křesťanské víře.

25. 8. Demokratický uchazeč o úřad amerického prezidenta Barack Obama si vybral jako kandidáta na funkci viceprezidenta senátora Josepha Bidena. Obama to uvedl na svých oficiálních internetových stránkách. Biden stojí v čele zahraničního výboru horní komory Kongresu a je považován za odborníka nejen na zahraničněpolitickou problematiku, ale rovněž na otázky zbrojení. Biden je jedním z nejzkušenějších amerických zákonodárců. Do Senátu byl za stát Delaware poprvé zvolen v roce 1972. Dvakrát také kandidoval za demokratickou stranu na prezidenta: poprvé to bylo v roce 1988, kdy z kampaně odstoupil kvůli podezření, že opsal svůj projev. Podruhé se o křeslo v Bílém domě ucházel nyní, kandidaturu ale kvůli nízké podpoře voličů letos v lednu vzdal.

27. 8. Měsíce s ním tvrdě bojovala. Kritizovala jeho nezkušenost, tvrdila, že není připraven vést zemi. Teď je všechno jinak. Hillary Clintonová na sjezdu amerických demokratů důrazně podpořila Baracka Obamu coby kandidáta na prezidenta. Dokonce se označila za jeho hrdou příznivkyni. „Barack Obama je můj kandidát. A musí se stát naším prezidentem,“ prohlásila Clintonová, jejíž souboj s Obamou o stranickou nominaci do prezidentských voleb bylo možné nejednou označit za válku.

28. 8. Američtí demokraté na sjezdu v Denveru oficiálně nominovali Baracka Obamu do prezidentských voleb. Senátor z Illinois tak má šanci stát se prvním afroamerickým šéfem Bílého domu. V listopadové volbě mu bude soupeřem republikán McCain. Obamu včera na sjezdu podpořil i exprezident Bill Clinton.

29. 8. Republikánský kandidát na prezidenta Spojených států John McCain oznámil, že jeho viceprezidentkou bude Sarah Palinová. Čtyřiačtyřicetiletá guvernérka Aljašky ho doprovodí do Bílého domu v případě vítězství v listopadových volbách. Volba čtyřiačtyřicetileté guvernérky je překvapením. Analytici totiž favorizovali Mitta Romneyho, který už se s McCainem utkal v primárkách, a také několik dalších mužů. V americké politice je Palinová téměř neznámá. Vzděláním novinářka je první ženou-guvernérkou Aljašky a dosud nejmladší osobou, která stojí v čele státu. Výběrem Palinové McCain možná apeluje na ženské voličky rozčarované z toho, že si Barack Obama zvolil jako svého viceprezidenta Josepha Bidena namísto senátorky Hillary Clintonové.
   Palinová je o tři roky mladší než McCainův demokratický protikandidát Obama. V tandemu s McCainem (72) tak stírá věkový rozdíl, který republikánského uchazeče dosud dělil od jeho demokratických soupeřů. Obamovu kandidátovi Josephu Bidenovi je pětašedesát.
   Nevýhodou guvernérky Palinové může být to, že je stejně jako McCain považována za rebelku v rámci Republikánské strany. Podobně jako republikánský senátor je proti umělému přerušení těhotenství a proti sňatkům osob stejného pohlaví. Na druhou stranu však přiznává, že má mnoho přátel mezi homosexuály.

2. 9. V poněkud pochmurné náladě zahájili američtí republikáni sjezd, na němž oficiálně nominují Johna McCaina do prezidentských voleb. Měsíce chystanou akci jim překazil hurikán Gustav, kvůli kterému se program úvodního dne scvrkl na čtvrtinu, a také oznámení viceprezidentské kandidátky Sarah Palinové, že její 17letá dcera čeká dítě.


Republikánská kandidátka na viceprezidentku Sarah Palinová
Republikánská kandidátka na viceprezidentku Sarah Palinová